Ibišek syrský (Hibiscus syriacus)

Často se mu také říká venkovní ibišek nebo růže z východu a díky svým květům patří mezi jedny z nejatraktivnějších okrasných dřevin, kterým se v našich zahradách skvěle daří. Původním domovem nepřehlédnutelné rostliny je východní Asie, konkrétně Sýrie, Indie a Čína a zároveň i země Středního východu. Hojně a s oblibou se tento druh ibišku vždy pěstoval i v Egyptě. Na větvích rostoucích šikmo vzhůru nese zelené řapíkaté listy vejčitého tvaru, které jsou na okrajích zubaté.

Od června až do pozdního léta zdobí tento keř dorůstající do výšky 1 až 3 m velké květy ve tvaru kalichu, které mohou být jednoduché či plné. Existuje mnoho odrůd v různých barevných variantách, takže vaše zahrada může hrát opravdu všemi barvami. Kromě původního fialového ibišku je možné si pořídit druhy s růžovými, červenými, modrými a bílými květy. Když se o ibišek dobře postaráte, bude vám každým rokem kvést o něco bohatěji. Plodem je tobolka. Ať už se jedná o klasický nebo plnokvětý ibišek, péče o něj není náročná, proto je ve velké oblibě pěstitelů. Venkovní ibišek můžete pěstovat v nádobách i v záhonech, velice poutavý je z něho i živý plot.

Ibišek miluje slunce

Pěstování ibišku syrského je poměrně nenáročné. Velice dobře se mu daří na slunném stanovišti a v dobře propustné a výživné půdě. V případě, že jej vysadíte do polostínu či stínu, počítejte s tím, že vám pokvete méně. Mladé rostliny je však nutné lehce přistínit a neměli byste je vystavovat přímým slunečním paprskům. Ocení i vyšší vlhkost vzduchu a pravidelnou a vydatnou zálivku. Mladé ibišky alespoň první tři roky od výsadby na zimu zakrývejte vrstvou kompostu a chvojím. Ochráníte tak kořenový bal před mrazem a obrost před prudkým zimním sluncem.

Nejprve ibišek odzimujte

Jakmile pominou mrazíky, odstraňte na jaře z venkovních ibišků zimní přikrývku. Půdu kolem keříku lehce nakopejte, ale ne do hloubky, mohli byste poškodit kořeny. Zem jen nakypřete a vytrhejte okolní plevel.

Řez ibišku syrského

Ideálním obdobím pro řez ibišku syrského je březen až duben. Starší a vzrostlejší keře mívají většinou už dost zahuštěné větve, a právě ty je dobré prostříhat, aby se světlo dostalo i dovnitř. Loňské větve zkraťte přibližně o dvě třetiny, nové letorosty o cca jednu třetinu. Zdá se vám to hodně a máte strach, že se připravíte o květy? Tak to určitě nemusíte mít obavy! Ibišek totiž kvete na nových přírůstcích a nové květy na nich budou nejen větší, ale budete se těšit i z početnějšího množství.

Máte ibišek na kmínku v přenosné nádobě? Dopřejte mu každé jaro tzv. hluboký zpětný řez, kterým vytvarujete a zahustíte korunu. Sice trvá trošku delší dobu, než obrazí, ale koncem května se za příznivého počasí dočkáte nádherných a bohatých květů. Omlazení a prosvětlení provádějte tak jednou za tři roky. Radikální řez je vhodný i pro starší ibišky, které mají velmi dlouhé větve, které už moc nerostou, a tudíž se na nich už netvoří ani nové květy. Tento řez však raději nechte až na léto. Nejprve zkraťte obvodové větve nad očkem a středové větve nechte o něco delší. Ibišek vám tak doroste do atraktivní pyramidy a na nových větvích vykvete ještě koncem léta.

Ibišek není jen dekorativní, ale má i léčivé účinky

Ibišek není jen atraktivní ozdobou, ale má i řadu skvělých vlastností, které mohou podpořit vaše zdraví. Okvětní lístky a další části rostliny se často používají jako šampon na vlasy, přírodní barvivo nebo báječný čaj. Bílé korunní lístky lze použít dokonce jako zeleninu.

Uvařte si ibiškový čaj

Zalijte 1 až 2 lžičky listů ibišku 1,5 dcl vroucí vody a nechat tak 5 až 10 minut vylouhovat. Pak už jen přeceďte a můžete s chutí po doušcích čaj upíjet. Čím déle se bude čaj louhovat, tím bude silnější.

Léčivé účinky ibišku

  • Snižuje krevní tlak
  • Zklidňuje podrážděný žaludek
  • Likviduje bakteriální infekce
  • Má diuretický účinek
  • Sráží horečku
  • Pomáhá při zácpě
  • Je účinný při kožních problémech
  • Pomáhá při onemocnění srdce a cév
  • Má antibakteriální a protizánětlivý účinek
  • Pomáhá při kvasinkové infekci
  • Stimuluje paměť
  • Má antioxidační účinky
  • Pomocník při snižování hmotnosti a nadváze
  • Uvolňuje při únavě, stresu a napětí

Zdroje: www.primarady.cz, www.nasezahrada.com, www.bylinkopedie.cz