Na území České republiky žije 21 druhů netopýrů a 2 druhy vrápenců. Hojnější druhy často potkáme i na zahradách, kde jsou velkými pomocníky v boji proti přemnoženému hmyzu. Někteří netopýři hmyz loví v prostoru, jiní systematicky pročesávají stromy i zem. Ostrými zoubky rozdrtí i krovky brouků.

Častý je například netopýr hvízdavý, a pokud spatříme typické třepotání zvečera, ještě za světla, jedná s pravděpodobně o netopýra večerního.

Mnoho druhů netopýrů je ale v ohrožení. Pokud se o těchto fascinujících zvířatech dozvíme více, můžeme jim i na vlastí zahradě účinně a jednoduše pomoci!

Tajemní savci s křídly

Netopýří způsob života je fascinující:

  • Elastická kožní blána jim umožňuje létání.
  • Prsty ruky dovedou měnit její tvar i napětí, proto obratně manévrují.
  • Díky echolokaci, vysílání ultrazvuků a zpracování jejich odrazu, se dovedou orientovat i lovit i v naprosté tmě.Při lovu netopýr pozná směr a rychlost letu hmyzu, dovede rozlišit i jednotlivé druhy.

Netopýři v ohrožení

Všechny druhy našich netopýrů (a blízce příbuzných vrápenců) jsou chráněné, některé až kriticky ohrožené. Příčinou je:

  • Úbytek stromů v s dutinami, kde by mohli odpočívat, používání pesticidů a herbicidů, jež je systematicky otravují.
  • Vyrušování při zimování.

Netopýrům můžeme jim pomoci i na vlastní zahradě: (za což se odvděčí likvidací přemnoženého hmyzu). Důležité je:

  • Nepoužívat chemikálie.
  • Pokud se letní kolonie usadí na půdě či ve stodole, ponechat jí stále volný průlet ven i dovnitř.

Netopýři potřebují nerušené místo k odpočinku i přes léto, především kolonie březích samic a samic s mláďaty. (I porod probíhá v závěsu na stropě, a mládě se pak pevně drží břicha matky, která je kojí.)

Samci žijí přes léto častěji samotářsky a přes den vezmou zavděk i úkrytem v kupě dřeva či kamení, v nejrůznějších škvírách budov.

Problémy vznikají například při zateplování budov či rekonstrukcí střechy. Při dobré vůli lze vše vyřešit − buď odkladem, nebo ponecháním průletů (což si přáli i obyvatelé některých zateplovaných činžovních domů, jež nechtěli své netopýry vypudit).

Budky nejen pro ptáky

Ne každý má ale na zahradě staré duté stromy a vhodné půdy ve staveních. Zajímavou pomocí jsou budky pro netopýry:

  • Některým vyhovují prostorné, napodobující stromové dutiny, jiným úzké, jako štěrbiny skal.
  • Vletový otvor v každém případě umístíme na spodu budky, vhodný je tvar protáhlé štěrbiny.
  • Vnitřní dřevěné stěny se neopracovávají, slouží netopýrům k přichycení.
  • Vhodný není ani nátěr, neboť netopýři mají velmi citlivý čich.
  • Nejlepší místa pro vyvěšování jsou stromy a štíty stavení, ideálně jejich jižní a závětrná strana.

Netopýří budky však mohou být za tuhých zim kontraproduktivní - pokud si je druhy osidlující v přírodě spíše stromové dutiny než štěrbiny natolik oblíbí, že se rozhodnou v nich přečkat i zimu, což pro ně může být osudné. Proto je nejohleduplnějším postupem budky vyvěšovat pouze na léto a na podzim je odstranit, nebo je vytvořit dostatečně velké a důkladně odizolovat. Zakoupit dnes lze i velké a dokonale izolované budky vhodné na celý rok. Vyvěšením takové budky pomůžete sobě i jedinečným a vzácným nočním bytostem.

Přátelé netopýrů

Klidná místa pro letní kolonii jsou pro přežití stále vzácnějších a chráněných netopýrů nezbytná. Na osvědčené místo se každoročně vracejí. Pokud jim ho poskytneme ve svém domě, nebo vyvěsíme na zahradu budku pro netopýry, můžeme obdržet památeční plaketu „náš soused je netopýr“. Více na www.sousednetopyr.cz.

Když netopýr zabloudí…

Ochranou netopýrů se zabývá Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON). Na jejích stránkách www.ceson.org naleznete netopýří poradnu, kontakty na organizace v různých oblastech republiky i kalendář zajímavých akcí.

V létě se může stát, že netopýr zvečera či v noci vlétne do místnosti. Často se jedná právě o odrostlé nezkušené mládě. Je třeba otevřít okna do kořán, zhasnout a netopýra nerušit. Nejspíš vylétne sám. Pokud se rozhodne u nás ubytovat, zavěsí se a delší dobu nehýbe, můžeme jej ven vynést v papírové krabici. Na netopýra nesaháme holýma rukama, ale jemně přes něj přehodíme kus látky a v ní ho do krabice opatrně vložíme. (Látka sahající přes okraj krabice mu později pomůže dostat se ven). Venku necháme krabici na vyvýšeném místě a dopřejeme netopýrovi čas. Do krabice se ukládají i netopýři nalezení přes den, potřebují v ní vodu v ploché mističce a zmuchlaný papír, aby se mohli schovat. Čas na vypuštění je večer. Pokud však netopýr do rána neodletí, zavoláme pomoc. Buď na www.zvirevnouzi.cz najdeme nejbližší záchrannou stanici, nebo zavoláme na SOS netopýří linku: 731 523 599.

Netopýrek spadl ze stropu!

Pokud nalezneme holé mládě, bude kolonie, z níž vypadlo, poblíž. Můžeme jej donést k otvoru štěrbiny, v níž jsou ostatní mláďata, a pokud je v pořádku, zaleze do ní. Pokud to není možné, tak jej alespoň umístíme do její blízkosti na místo, kam se nedostane kočka ani slunce. Matka jej najde po hlase i mimo „netopýří školku“. Pokud se návrat nezdaří, netopýří holátko bohužel uměle odkojit a zachránit nelze. Jiné je to u již osrstěného mláděte, kterému odborníci na SOS netopýří lince a v záchranných stanicích život zachránit mohou, pokud se ocitne v nesnázích. Osrstěné mládě můžeme nalézt do konce srpna, později jsou již odrostlí netopýři samostatní. Ovšem malé druhy netopýrů, kteří měří sotva 4 cm, když složí křídla – například netopýr nejmenší či hvízdavý – můžeme za mládě omylem považovat, i když jsou již dospělí.

Foto Jiří Bohdal - naturfoto.cz,Shutterstock