Rod tamaryškovité (Tamaricaceae) zahrnuje na 80 druhů původem ze západní Evropy přes oblast Středomoří až po východ Asie. Stačí si tedy vybrat ten správný druh a pustit se do výsadby na vyhlédnutém, ideálně slunném místě.

Kam se tamaryšky hodí

Tamaryšky, zajímavé keře s řídkým vzrůstem a povětšinou tmavě hnědými větvemi, mají pouze drobné čárkovité lístky. To, čím tamaryšky okouzlují, jsou drobné růžové květy přisedlé v hustých klasech nebo hroznech. Tamaryšky se hodí jako solitéry pro výsadbu do trávníků a předzahrádek, ale také jako součást neformálních živých plotů. Přímo nevídaný efekt vytvářejí jako předsadba před skupinami jehličnanů a také v přírodních partiích zahrad či ve vřesovištích.

Co je důležité

Důležité je seříznutí tamaryšků po výsadbě. Tamaryšky upravujeme střihem v prvním roce tak jako meruzalky, některé dřišťály, jeřáby a hlohy. Zkracujeme jim silné výhony až o 1/3 proto, aby vytvořily nové postranní výhonky.

Nejznámější druhy tamaryšků

  • Tamaryšek pětimužný (Tamaryx pentandra) má buďto karmínově růžové nebo purpurově červené něžné kvítky a modravě zelené olistění. Vyžaduje hluboký řez, kvete v létě, sestřihávají se loňské výhony až na několik pupenů. Jeho větve jsou malebně převislé. Dorůstá výšky 3-5 metrů. Má rád slunné polohy, dobře snáší sucho a kvete v období od července až do srpna. Proto bývá nazýván letním tamaryškem. Tato vynikající solitéra má svůj původ od jihovýchodu Evropy až po střední Asii. Varieta ‘Rubra‘ má intenzivně červeně zbarvené květy. Jedná se o velmi cennou odrůdu.
  • Tamaryšek drobnokvětý (Tamarix parviflora) má rád propustnou půdu, dorůstá výšky 3-4 metry. Dává přednost slunným polohám, kvete růžově. Říká se mu také jarní tamaryšek, neboť rozkvétá již v dubnu a květnu.
  • Tamaryšek čtyřmužný (Tamarix tetrandra) je vzrůstný keř s otevřeným růstem. Má dlouhé tmavé větve a zelené olistění. Volně v přírodě roste běžně v jihovýchodní Evropě a Orientu. Kvete v květnu a červnu, přičemž jeho květy se objevují v hroznech na loňských větévkách.

Některé další druhy tamaryšků

  • Tamaryšek francouzský (Tamarix gallica) má 5-ti centimetrové hrozny růžovobílých květů. Keř dosahuje výšky od 2 do 4 metrů.
  • Tamaryšek čínský (Tamarix chinensis) je možné pěstovat také jako bonsaj.
  • Tamaryšek kaspický (Tamarix ramosissima) kvete v červenci až září a dorůstá výšky okolo 4 metrů.
  • Tamaryšek bezlistý (Tamarix aphylla) může vyprodukovat velké množství semen, a tak se může rozšířit prostřednictvím větru a vody na mnohá další území.

Výběr a nákup rostlin

Při nákupu tamaryšku mějte na zřeteli, že malé rostliny se mnohem lépe ujmou a poté i lépe porostou. Zvolíte-li již vzrostlou dřevinu, může uschnout nebo se neujme a vy pak můžete litovat investice. Pro nákup keřů do živých plotů, kterých budete potřebovat větší množství, volte prostokořenné rostliny, vyjdou vás mnohem levněji.

Jak si vypěstovat stromek

V případě, že byste si chtěli z keřovité dřeviny vypěstovat spíše stromek, je třeba odstranit nejspodnější postranní větve, a to v období vegetačního klidu. Nezapomeňte poté místa po odstraněných větvích ošetřit stromovým balzámem.