Měla by být z části zastřešená, abychom nemuseli utíkat před každým letním deštíkem a uklízet zahradní nábytek. Většina křesílek a stolů si s deštěm poradí, ale měkké deky a polštáře by zmoknout neměly. Terasa v tradičním pojetí přímo navazuje na dům, odkud na ni vedou dveře. Je to praktické: pokud třeba z terasy odnášíme nádobí, nemusíme se přezouvat.

Aby nám bylo na terase dobře

Terasu je potřeba také dobře doladit zelení a propojit ji tak se zahradou a okolní výsadbou. Správné osázení by mělo splňovat několik kritérií. Pro dobrý pocit většinou požadujeme určitou intimitu, takže zvolené dřeviny by měly z části poskytnout zelenou kulisu, která chrání před nežádoucími pohledy zejména zvnějšku. Vyšší dřeviny můžeme vysadit také na stranu, odkud převážně fouká studený vítr. Vždy je samozřejmě potřeba zvážit konkrétní situaci - ve velké, dobře osázené zahradě bude na potřebu soukromí kladen menší důraz než na malé zahrádce poblíž rušné komunikace.

Trvalky, dřeviny, popínavky

Výsadba by také měla vypovídat o vkusu majitele. Použijeme tedy oblíbené druhy. Spíše než na letničky se zaměříme na vytrvalé dřeviny a byliny, které jsou krásné a působivé po delší část vegetační sezony. Nezapomínáme ani na mohutné trsnaté traviny, které jsou pěkné i v zimě, a samozřejmě na popínavé rostliny. Terasa se totiž velice dobře kombinuje s pergolou a dalšími konstrukcemi pro popínavé rostliny. Ty navíc rychle rostou a celé venkovní posezení skvěle doladí. Vsadíme nejen na dřeviny se zajímavým růstem, ale vybereme i takové, které kvetou, lákají motýly a voní. Na terasu může navazovat i zahradní jezírko.

A co nádoby? Vybereme pěkné velké květináče s odtokovými otvory a dostatečně těžké, aby je nepřevracel vítr. Vedle tradičních truhlíkových květin je osadíme také stromkovými růžemi, oleandry, palmami či levandulemi.

Osvědčený tip: Překrývání zeleně

Aby terasa co nejlépe zapadla do okolí, používá se efektu „překrývání zeleně“. Nejde o nic jiného, než že trvalky a dřeviny vysazené v těsné blízkosti terasy necháme listy a větvemi zasahovat až na terasu. Ostrý okraj plochy terasy se tak opticky spojí se zbytkem zahrady.

Krb nebo gril?

Na terasu patří i zahradní krb nebo gril. Při jejich umísťování musíme zohlednit i zeleň. Zděný krb na stabilním místě se při přípravě jídla značně rozpálí a rostliny vysazené poblíž může lehce poškodit. Krb je vhodné připojit zadní stěnou třeba ke zdi, ale současně dostatečně daleko od oken domu, aby kouř nešel přímo dovnitř. Přenosný gril má tu výhodu, že ve chvíli, kdy jej nepoužíváme, může být uložen v koutě terasy anebo v zahradním domku, při jeho užívání zeleň netrpí.

Terasa, co má styl

Pokud máme dům a zahradu v určitém stylu, přeneseme odpovídající pojetí i na terasu. U staršího venkovského domku nebo chaty nebudeme stavět z moderních materiálů, vhodnější budou dřevěná prkna; k dekoraci použijeme muškáty, růže, levandule a jiné tradiční rostliny. Atmosféru doladí i stylové doplňky, třeba starý stůl, židle, lampy a nádobí. Moderním domům naopak sluší terasy s krytem z exotických dřevin nebo venkovních dlaždic a jednoduchý nábytek pravidelných tvarů. Méně většinou znamená více a několik vkusných kusů vynikne více než skladiště nejrůznějších sedátek a stolečků. Vždy si dopředu vybereme i převažující barevnost terasy a odstíny, které chceme používat. Pokud si nejsme barvami a stylem jisti, necháme se inspirovat architekturou domu a materiálem, ze kterého byl postaven, včetně barev.

Foto: Autorka