obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Test travních sekaček se záběrem 46 až 51 cm pro velké a členité zahrady

V dalším testu zahradních sekaček se redakce Receptáře zaměřila na menší modely strojů, které mají záběr 46—50 cm a jsou určeny pro rozlehlejší zahrady s výměrou kolem 1500 m².

Sekačky z nabídky trhu v roce 2012 redakce vybírala tak, aby se daly využít nejen na souvislých zatravněných plochách, ale i tam, kde je značné množství překážek. 

Honda Izy HRG 465 SDEX

Hodnocení odborníků

Nejdražší sekačka v testu. Vlastnosti jsou však velmi dobré, sekačka je velice jednoduchá a její obsluha příjemná. OHC motor s autosytičem startoval velmi dobře, spotřeba paliva i hlučnost jsou tradičně u těchto motorů na nízké úrovni.

Honda Izy HRG 465 SDEX Honda Izy HRG 465 SDEX Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Plechové šasi je jednoduše řešeno a nemá žádné designové prvky, které by ze stroje dělaly jakkoliv módně výstředního pomocníka. Přední a zadní náprava se nastavuje výškově zvlášť.

A žací vlastnost? Aerodynamika komory sečení je na velice dobré úrovni a i při sečení mokrého porostu se dokonale naplní koš a komora zůstane minimálně zašpiněna. Mulčování patřilo také k nejpropracovanějším, sekačka bez odmlouvání zvládala i hustší porost.

Žací komora Žací komora Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Převodovka pojezdu má plastové těleso, nápravy mají vyřešeno uložení do ocelových profilů. I když je sekačka poměrně drahá, je ideálním pomocníkem pro ty, kdo požadují technicky jednoduchý stroj s vynikajícími vlastnostmi při sečení jakéhokoliv porostu.

Převodovka Převodovka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stojí za zmínku: motor Honda GCV 135 s autosytičem (objem 135 cm3); záběr 46 cm; plechové šasi, nastavení výšky sečení individuálně pro každou nápravu, okřídlený žací nůž, celotextilní sběrací koš o objemu 60 l

Naměřená hlučnost: v zátěži 89 dB

Cena: 14 990 Kč

Motor má autosytič Motor má autosytič Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laika

Na sekačce se mi velmi líbí jednoduchost obsluhy, ani nemusím nastavovat sytič, sekačka to udělá za mne. Trochu mi vadilo umístění hrazdiček na rukojetích pod sebou na zadní straně, ale jinak jí není co vytknout – je obratná, mrštná, lehká a výborně sbírá i vlhkou trávu. Sám ji bez problémů naložím do auta.

Jikov LTS 448 SH

Hodnocení odborníků

Model patří mezi velmi povedený stroj, poměr cena krát výkon sice není tak příznivý jako u sekačky VeGA 485 SH, ale oceňujeme žací vlastnosti, motor a ergonomii.

JIKOV LTS 448 SH JIKOV LTS 448 SH Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sekačka má černošedý nástřik šasi imitující kladívkový lak a uvnitř nalezneme obyčejný univerzální sekací nůž. Stroj přišel v krabici, smontování bylo záležitostí pěti minut, zkompletovali jsme pouze madlo a sběrací koš.

  • Ačkoliv motor nemá autosytič, startování bylo ze všech testovaných sekaček nejlehčí.

Motor Honda tradičně potěšil spotřebou a snadným startem Motor Honda tradičně potěšil spotřebou a snadným startem Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sběr i mulčování je bezproblémové, koš se plnil dobře i přes užší výhozový tunel. Pojezd je jednorychlostní, převodovka je hliníková a její pohon obstarává kvalitní značkový řemen Optibelt.

Velká kola jsou ideální jak pro sečení souvislé plochy, tak pro objíždění překážek v zahradách s ovocnými stromy. Nápravy jsou uloženy do plastu. Rukojeť nemá měkčený povrch, ale sekačka je i tak dobře ovladatelná, hrazdy i páčka nastavení otáček motoru jsou dobře po ruce.

Jako jediná z testu má nápravy uložené do tuhého plastu Jako jediná z testu má nápravy uložené do tuhého plastu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stroj je vhodný pro ty, kteří chtějí mít levnější, ale moderní sekačku složenou z kvalitních komponentů a vhodnou pro všechny typy ploch.

Stojí za zmínku: motor Honda GCV 135 (objem válce 135 cm3); plechové šasi s předním madlem, záběr 47 cm, celotextilní koš s objemem 65 l, zadní kola s průměrem 300 mm; celková váha 35 kg.  

Naměřená hlučnost: v zátěži 88 dB

Cena: 10 990 Kč

Kovová převodovka Kovová převodovka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laika

Jednoduchý stroj s praktickým ovládáním. Dvě ocelové hrazdičky netlačí do rukou, a když je tráva nízká, mohu ubrat otáčky a sekat úsporněji. Skvěle startuje i zastudena. Velká kola jsou přínosem, skvěle filtrují nerovnosti, sekačka neodskakuje. Koš nemá indikaci naplnění, avšak stav se lehce zjistí pohledem.

Weibang WB 506 SKL

Hodnocení odborníků

Sekačka se solidními vlastnostmi a zajímavě naladěným motorem. Uvedený stroj nesází na designové výstřelky, spíše se snaží nabídnout za dobrou cenu nadstandardní služby.

Weibang WB 506 SKL Weibang WB 506 SKL Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro sečení můžeme využít sběr do koše, boční nebo zadní výhoz, popřípadě mulčování. Sběr je díky okřídlenému noži velmi dobrý, u mulčování je zase znát značná výkonová rezerva motoru.

Motor startuje dobře a díky naladění točivého momentu do nižších otáček je příjemná i spotřeba paliva. Pojezd je jednorychlostní, převodovka má těleso z hliníku. Nápravy jsou uloženy do ocelových profilů.

Uložení kol a přední nápravy je kvalitní Uložení kol a přední nápravy je kvalitní Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Co se nám velmi líbilo na sečení, je uložení žacího nože mezi dvě fíbrové podložky, což omezuje možnost poškození klikové hřídele nebo unašeče nože při jeho nárazu na pevnou překážku. Weibang je celkově velmi poctivě zpracovaný, dobře vyvážený a obratný.

Stojí za zmínku: motor Kohler Courage XT7 OHV (objem 173 cm3); plechové šasi, záběr sečení 50 cm, celotextilní sběrací koš o objemu 70 l, okřídlený žací nůž s fíbrovými podložkami na hřídeli, centrální nastavení žací výšky; celková hmotnost 38 kg

Motor Kohler Courage XT7 Motor Kohler Courage XT7 Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Naměřená hlučnost: v zátěži 95 dB

Cena: 9790 Kč

Hodnocení laika

Zaskočily mě ovládací hrazdy. Jsou daleko od sebe a rukojeť je trochu podivně nakloněna směrem dolů. Ke startu jsem však moc síly nepotřeboval, sekačka je obratná, sběr patří k nejlepším z testovaných.

Plnění koše je na velmi dobré úrovni Plnění koše je na velmi dobré úrovni Zdroj: Archiv ireceptar.cz

VeGA 485 SH

Hodnocení odborníků

Sekačka vypadá velice zajímavě, vyniká nadstandardní výbavou a mimořádně dobrou aerodynamikou.

Můžeme sbírat do koše, trávu házet dozadu mezi kola nebo do boku, případně mulčovat. Sběr i mulčování jsou velmi dobré i přes absenci vyhazovacích lopatek na noži, koš je naplňován úplně, porost je při mulčování dobře zapracován zpět do trávníku.

VeGA 485 SH VeGA 485 SH Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Použitý OHV motor snadno startuje a má dostatek síly. Potěšil i dvojitý filtr vzduchu s molitanem a ještě papírovou vložkou.

  • Nezvyklá zkouška sečení vlhkého a asi 10 cm vysokého porostu na nižší otáčky motoru ukázala, že stroj je velmi propracovaný, koš je i v tomto případě naplňován zcela.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Velká zadní kolečka usnadňují manipulaci, líbilo se nám i uložení náprav. Převodovka pojezdu je plastová. Vhodná volba pro přerostlou nebo vlhkou trávu. Ergonomie nemá chybu stejně jako užitné vlastnosti.

Stojí za zmínku: Motor VeGA OHV 139 cm³ s dvojitým vzduchovým filtrem, ocelové šasi s předním madlem, záběr 48 cm, koš s ukazatelem naplnění o objemu 65 l, zadní kola s průměrem 255 mm; celková hmotnost 35 kg

Naměřená hlučnost: v zátěži 94 dB, při menších otáčkách při sečení 87 dB

Cena: 6990 Kč   

Motor potěší silou Motor potěší silou Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laika

Dvě ovládací hrazdičky a měkčený povrch madla jsou příjemné na obsluhu, jen ovládání motoru dvěma páčkami je trochu chaotické a nemusí každému vyhovovat. Ukazatel naplnění koše je praktický, stejně praktická jsou i velká zadní kola.

World 50 P

Hodnocení odborníků

Tak trochu rozporuplné. Sběrací koš je i vyšší trávou naplňován úplně, a to doslova, sečení s bočním výhozem je bezproblémové. Mulčování je však vlivem použití technologicky staršího motoru na horší úrovni.

World 50 P World 50 P Zdroj: Archiv ireceptar.cz

World byl jediným modelem, který byl vybaven motorem Briggs 625 s nastřikovačem paliva, start byl však i zastudena poměrně lehký. Spotřeba paliva byla ve srovnání s motory Honda o třetinu vyšší.

  • Sekačka je sama o sobě poměrně solidně zpracovaná, za neobvyklý považujeme rozčesávací hřeben, který před sečením narovná a roztrhá trávu od sebe.

Rozčesávací hřeben Rozčesávací hřeben Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na rukojeti jsme byli zaskočeni plastovými hrazdami bez výztuh, navíc z poměrně měkkého materiálu, avšak vše fungovalo tak, jak mělo. Nechybí ani „handle panel“ pro odložení nápoje nebo mobilního telefonu.

Sekačka nabízí velmi dobré vlastnosti, sbírá a seká vysokou trávu jako splašená; avšak doporučujeme připlatit si tisícovku a koupit provedení 50 P RS, které je vybavováno silnějším motorem Briggsem 675 s Readystartem, mulčování pak bude naprosto bezproblémové a spotřeba nižší.

Technicky starší Briggs má vyšší spotřebu Technicky starší Briggs má vyšší spotřebu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stojí za zmínku: motor Briggs & Stratton 625 (objem 190 cm3); plechové šasi s rozčesávacím hřebenem vpředu; záběr 51 cm, zadní kola o průměru 280 mm, sběrací koš o objemu 65 l s ukazatelem naplnění, centrální nastavení žací výšky s bezpečnostním tlačítkem; celková hmotnost 39 kg.

Naměřená hlučnost: v zátěži 98 dB

Cena: 9490 Kč  

Stejně jako u Vegy a Weibangu nechybí boční výhoz Stejně jako u Vegy a Weibangu nechybí boční výhoz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laika

Robustní sekačka pro opravdové chlapy. Vítám možnost jednoduchého složení rukojeti, ale plastové hrazdy by mohly mít vyztužení, jsou příliš měkké a mám obavy, abych je nepoškodil. Chválím plnění koše, které je opravdu precizní.  

Sekačky zapůjčily firmy BG Technik, Motor Jikov Green a V–Garden.

Foto autor a Pavlína Novotná

Akční letáky