Výsev
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tipy a triky pro snadný výsev semen

Pěstování zeleniny i okrasných rostlin ze semínek je sice běh na dlouhou trať, ale vyplatí se. Za minimální finanční náklady můžete mít plodnou a rozkvetlou zahradu. A pokud při výsevu postupujete chytře, nestojí ani moc času a energie. Osvědčené tipy zahradníků vám pomohou.

Při troše trpělivosti vypěstujete ze semen téměř všechny druhy zeleniny, okrasné letničky i řadu trvalek. Proces klíčení, cesta od malého semene k vitální a plodné rostlině je zázrak přírody. Pěstování rostlin ze semínek je pro mnoho lidí nejen finančně výhodnou záležitostí, ale i příjemným odpočinkem, tvořivou činností. Je však třeba začít včas.

Co se starými semeny?

Nejlepší je semínka vysévat do roka. Občas se ale stane, že nějaká zbudou zapomenuté dva roky i více. Je škoda je nevyužít, předem se ale vyplatí zkouška klíčivosti.

 • Kromě klasického testu klíčivosti postačí i jako orientační rychlotest vsypáni semen do nádobky s vodou.
 • Zdravá semena, která budou pravděpodobně dobře klíčit, během 30 minut klesnou ke dnu.
 • Ta, která zůstanou na hladině, je lepší odstranit. Tento jednoduchý test můžete provést zároveň s máčením semen, které je před vysetím velmi prospěšné.

Výsev Výsev Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Snadné výsevy za okno

Únor je vhodným termínem pro předpěstování sazeniček rostlin s dlouhou vegetační dobou, jako jsou papriky, rajčata, lobelky, petúnie. Pro výsevy jsou ideální mělké misky nebo truhlíky, umístěné na teplém místě, nejlépe na světlém okenním parapetu. Použít ale můžete jakékoli jiné nádoby, naplněné lehkým substrátem – ideální je například nadýchaná zemina z krtinců, vylehčená pískem.

Pro efektivní využití semen je třeba vysévat rovnoměrně, v dostatečných rozestupech. To ale není vždy snadné – zahradníci proto vymysleli mnoho triků, jak si výsev ulehčit.

 • Šikovnou pomůckou pro rovnoměrný výsev větších semen je obyčejné pletivo pro králíkárny. Pletivo se položí na substrát a do každého oka vloží jedno semeno.
 • Drobounká semínka je dobré smísit s jemným, suchým pískem, a směsí poprášit povrch substrátu. Stejně poslouží i vyschlá kávová sedlina.
obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Praktické výsevní nádobky ze slisované rašeliny, ve kterých lze předpěstované sazeničky rovnou vysazovat na záhony, můžete nahradit papírovými obaly na vejce.

Semena do substrátu rovnoměrně zatlačíte nejlépe plochým prkýnkem. Zvláště u domácího předpěstování je drobná semena zbytečné překrývat vrstvou substrátu. Semínka, která klíčí lépe přikrytá, posypte pouze tenkou vrstvou prosátého substrátu.

 • Pokud výsevné nádoby překryjete perforovanou fólií nebo průsvitným plastem či sklem, vytvoříte klíčícím rostlinkám příznivé mikroklima a substrát nebude tak rychle vysychat.
 • Zálivku, která by vzcházející semena mohla přemístit až poškodit, nahraďte alespoň zpočátku rosením pomocí rozprašovače na květiny. Substrát nesmí zaschnout, ale zároveň by neměl být přemokřený. Rosením se vláha dávkuje snadno. 
 • Proti tzv, padání klíčícíéch rostlin je nejlepší prevencí dostatečně lehký substrát, přiměřená zálivka, případně její obohacení nálevem z heřmánku, který má ochranné účinky.

Výsev Výsev Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Přímé výsevy na záhony

Semena otužilých rostlin, jako jsou například ředkvičky, lze vysévat jakmile roztaje sníh a půda se trochu prohřeje a vysuší. Prohřátí velmi urychlí skleněný či plastový kryt, který lze podle potřeby přemisťovat, nebo pařeništní okno.

Pomůcky pro snadný výsev

Většina začátečníků, a nejen jich, seje semena příliš hustě. Kromě zbytečné spotřeby pak přibude nutnost sazeničky probírat, aby se netísnily. Při setí sice není vždy třeba dodržovat konečné doporučené rozestupy mezi rostlinami, protože například hustou sadbu salátu lze probrat a křehké mladé listy s požitkem zkonzumovat. Ale ani při záměrně hustším setí nemá smysl, aby byly sazeničky půl centimetru od sebe.

 • Kvůli snadnému pletí a mulčování v budoucnu se vyplatí sít zeleninu v řádcích. Pokud je chcete mít rovné, pomůže provázek (na který si můžete v daných rozestupech uvázat uzlíky) nebo laťka.
 • Násadou od hrábí či kůlkem můžete řádek do několika centimetrů vyhloubit, semínka sypat na jeho dno a jen mírně je zahrnout. V prohlubni se bude lépe držet voda, díky dešti se časem vyplní zeminou a rostlinky budou stabilnější díky dobrým základům. 
 • Pro optimální využití prostoru by sazeničky jednotlivých řádků neměly růst v zákrytu, ale naopak vyplňovat mezery řádku předchozího. Pro rovnoměrný výsev může být proto dobrou pomůckou i pletivo pro králíkárny položené na záhon. Do každého otvoru jednoduše vložíte semínko.
 • Pokud vás při setí bolí záda, použijte lehkou dutou tyčku. Do jejího horního konce pohodlně ve stoje vhodíte semena, která jako potrubní poštou sjedou na místo určené dolním otvorem tyčky. Povrch pak můžete jemně udusat obrácenou stranou kovových hrábí.
 • Nejobtížnější je setí drobounkých semínek, u nichž příliš husté výsevy hrozí nejčastěji. Pomůže promíchání semen s jemným, suchým pískem. Směsí poté posypete záhonu za bezvětrného počasí, povrch přitlačíte prkénkem nebo obrácenou stranou hrábí.
 • Šikovnou pomůckou pro snadný rovnoměrný výsev jsou i výsevné pásky, které se pouze zahrnou zeminou, materiál držící semena se časem rozloží. Bývají však dražší než běžná semena v sáčku.

Ochrana při klíčení

Vysetá semena je vhodné přikrýt netkanou bílou textilií, která je mírně zahřívá, udržuje vlhkost a příznivé mikroklima. Vláha je důležitá, probouzející se semínka a mladé rostlinky nesmí zaschnout, jenže kořínky se teprve vyvíjejí a pro vláhu si daleko sáhnout nemohou. Textilie klíčící rostlinky také chrání před nejrůznějšími škůdci. Zalévat můžete bez obav přes ni.

Větší vzcházející sazeničky zase mohou ochránit kryty z pet-láhví bez dna, nebo větších průsvitných kelímků. Velmi krásné jsou staré zahradnické skleněné zvony, které slouží k témuž účelu.

 

Akční letáky