Zastřešení a větrání bazénu

Jak známo, provoz zastřešeného bazénu je levnější než nezastřešeného: Nepadá do něj tolik nečistot, voda méně trpí, rychleji se ohřívá a déle si udržuje stabilní teplotu.

Trvalé zastřešení zahradního bazénu průsvitným materiálem bez možnosti střechu odsunout však není vhodné. V létě se teplota uvnitř vyšplhá příliš vysoko. To nesvědčí koupání, ale ani kvalitě vody ne. Při nápravě pak dáme víc peněz za chemii. Kryté bazény proto potřebují vhodné řešení větrání.

Obloukové zastřešení se obvykle dělá přesně na šířku bazénu, takže mezi stěnami zastřešení a okrajem bazénu není místo na procházení. Bazén tedy můžeme čistit pouze se staženou střechou. I z toho důvodu je nutné, aby bylo možné všechny segmenty zastřešení odsunout mimo půdorys bazénu.

  • Lepším řešením je zvolit větší oblouky a nechat mezi okrajem bazénu a stěnou zastřešení prostor široký alespoň 50 cm. Podle konkrétního bazénu a toho, jak ho budeme užívat, spočítáme, co je výhodnější.

Segmenty zastřešení pojíždějí v kolejničkách. Pokud jsou příliš nízké (uvádí se méně než 1 cm), musíme je často čistit, protože se zanášejí a posouvání nejde tak hladce, jak by bylo žádoucí. U příliš vysokých kolejniček zase hrozí, že se o ně někdo přerazí — čili více než 3 cm už je moc. Na druhou stranu však platí, že s konstrukcí s většími kolečky se lépe manipuluje.

  • A ještě poznámka: Obloukové zastřešení se vyrábí pro kolejničky, neboť nemá tak pevnou konstrukci, aby se při pojezdu bez kolejniček nekroutila. Nehledě na to, že bychom takovým zastřešením sami asi těžko pohnuli. Čili škrtnutím kolejniček nic neušetříme.

Z polykarbonátového zastřešení v zimě neseškrabáváme přimrzlý led, abychom nepoškodili povrch. Led materiálu nevadí, zatímco poškozený segment je třeba vyměnit, a to není zadarmo.

Péče o čistotu vody

Pokud vedle pískové filtrace instalujeme i UV lampu, snížíme náklady na chemické přípravky nutné pro úpravu vody.

  • K bazénu umístíme mělkou nádrž s vodou, přes kterou projde každý, kdo chce do bazénu vstoupit. Tím velmi omezíme zanášení nečistot.

Když ve vodě objevíme větší nečistotu, ihned ji vyndáme síťkou na dlouhé rukojeti. Nečekáme, až si s ní poradí filtr. Ten pak totiž budeme o to dříve muset čistit. Podobně se zbavujeme řas — raději je odsajeme něčím jiným než čerpadlem přes filtr.

Vždy je dobré kolem bazénu položit protiskluzové dlaždice, na kterých se nedrží dešťová voda a ze kterých je možné nečistoty spláchnout proudem vody z hadice. To předpokládá buď svod do odpadního kanálku, nebo pod dlaždicemi účinnou drenážní vrstvu štěrku, a to opět s odtokem vody do kanalizace nebo se vsakováním do okolní půdy.

  • Pruh dlaždic by měl být nejméně 1 m široký. Opět snížíme riziko, že se nečistoty do bazénu zanesou na chodidlech, a tím zkrátíme čas při čištění bazénu.

Ohřev vody

Větší a tím pádem i dražší bazén se nevyplatí provozovat bez solárního ohřevu a zastřešení, protože se v něm můžeme koupat pouze v letních měsících, tedy zpravidla od června do září. Jedno vykoupání nás pak vyjde draho.

Nadzemní kruhový bazén je dobré z vnější strany zateplit, aby voda ohřátá přes den neztrácela teplotu v noci. Musíme však počítat s tím, že se voda v zatepleném bazénu bude zjara ohřívat o něco pomaleji, než kdyby sluneční paprsky svítily přímo na nechráněné boky bazénu.

Plachty a jiná přikrytí hladiny

Kruhový bazén se zastřešuje složitěji než bazén obdélníkový. Pokud ovšem neuvažujeme jen o plachtě, kterou přes bazén přehodíme. Prodejci pro nadzemní kruhové bazény například nabízejí jakési fóliovníky, které mají lehkou konstrukci, stojí nad bazénem na zemi a lze je různě otevírat.

Existují také nafukovací plachty, které po obvodu připevníme k hornímu okraji bazénu a které nad ním po nafouknutí vytvoří kopuli.

Zakrývat jakýkoliv bazén plachtou je nejlevnější řešení. Ale na rozdíl od zastřešení si tím zkrátíme sezonu a zvýšíme pracnost obsluhy, což například u solární plachty, která leží na hladině, znamená ráno stáhnout a složit, večer rozložit a roztáhnout.

Plachtu můžeme navíjet na cívku, která je umístěna v čele bazénu. Nebo plachtu vybavenou hliníkovými tyčemi shrnujeme jako harmonika. Obě varianty jsou sice funkční, ale jejich konstrukční prvky se ne každému líbí. Navíc některé typy nelze používat v zimě.

(jil)

Foto archiv firem Balerepo Kolín, Artimex CZ a Shutterstock