1.Vejce
Asi tou největší motivací pro chov slepic jsou vlastní domácí vajíčka. Jsou jednoznačně chutnější a výživově hodnotnější než standardně kupovaná. I oproti těm z farmářského trhu, bio nebo přímo od chovatele máte výhodu, že přesně víte, čím jste slepičky krmili.
Pokud jsou vejce vaší hlavní a největší motivací, zvolte plemeno, které má dobrou snůšku. Z čistokrevných doporučuji Leghornky, které snesou zhruba tři sta bílých vajec ročně, Rodajlendky, Plymouthky nebo Australky.
2. Maso
Koho to neurazí, další motivací pro vlastní chov slepic nebo kuřat je maso. Slepičí vývar je bohatý na aminokyseliny a minerály a má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Domácí kuřecí maso je krásně křehké, šťavnaté a plné chuti. Díky tomu, že kohoutí maso je starší a má vyvinutější svalovinu, je zase chuťově výraznější.
Z čistokrevných mají dobrou kombinaci užitkovosti, tedy slušnou snůšku a skvělé maso, Plymouthky, Sussexky a Australky.
Pokud byste masnou užitkovost dávali nad vajíčka, jednoznačně doporučuji Bresse Gauloise, které se ve Francii chová už po staletí na to nejlepší maso. Alternativou může být ještě plemeno La Fleche, které se s Bresse Gauloise už roky předhání.
3. Rozklad organického materiálu
Platí, že z přírodní zahrady by se žádný organický materiál neměl odvážet (jedinou výjimku tvoří chorobami napadené části rostlin). Ty materiály, které by se standardně daly na kompost, můžete nejdřív nabídnout slepicím. Slepice si z organických materiálů vezmou živiny pro sebe a podpoří tím své zdraví, chuť a kvalitu vajíček i masa.
V zahradách, kde organické masy přirozeně vzniká hodně (včetně trávy ze sekačky a listí) může být velkou výhodou i to, že slepice objem odpadu výrazně zmenší. Doba se posunula a určitě bych slepicím nedával klasické zbytky z kuchyně.
4. Hnůj a hnojivo
Slepice jsou nejlepšími „výrobci“ přírodního hnojiva. I ta nejdražší organická hnojiva můžete v zahradě plnohodnotně nahradit jíchou ze slepičinců. Kromě dusíku, fosforu a draslíku – základních živin, které rostliny potřebují k růstu a kvetení, je slepičí trus bohatý i na vápník a hořčík pro zdravou plodovou zeleninu.
Jícha ze slepičinců
1 díl slepičího trusu
10 dílů vody (nejlépe dešťové)
plastová, nebo smaltovaná nádoba (sud nebo kbelík) klacek na míchání
sítko (používám staré sítko na těstoviny)
- Do kbelíku nebo sudu dejte slepičí trus a zalijte ho (ideálně) dešťovou vodou. Poměr berte jako přibližný, dávám lopatu trusu a zalívám cca desetinásobkem.
- Směs promíchejte a přikryjte na volno víkem nebo kusem látky. Nechcete, aby vám do nádoby napadala semena plevelů, případně nějaké zvíře, ale potřebujete, aby směs dýchala.
- Nechte směs kvasit dva až čtyři týdny. Doba kvašení se bude lišit podle venkovní teploty. Během kvašení obsah nádoby každé dva až tři dny promíchejte, ať se urychlí fermentační proces. Nádobu umístěte na slunné a teplé místo daleko od míst, kde se zdržujete. Nádoba při kvašení intenzivně zapáchá.
- Konec kvašení poznáte podle toho, že se na jíše přestanou tvořit bubliny.
Zkvašenou jíchu můžete spotřebovávat postupně. Veškerou byste měli spotřebovat během několika týdnů. Během vegetační sezony ji proto budete dělat několikrát. Trvanlivost jíchy zvýšíte jejím přesunutím do stínu, případně chladu.
Jícha je koncentrované hnojivo, které je potřeba ředit v poměru 1 : 10. Pro mladé nebo citlivé rostliny můžete použít ještě slabší koncentraci 1 : 20. Při manipulaci s jíchou používejte rukavice. Slepičí trus může obsahovat patogeny, které se kvašením nezničí. Před nalitím do konve nebo vědra ji sceďte, zbylou hmotu můžete dát na kompost.
5. Likvidace škůdců
Slepice jsou díky hrabání skvělými hledači přezimujícího hmyzu. Jakmile je vypustíte do zahrady, začnou hledat a požírat různé brouky, larvy, ale i vajíčka slimáků. Když se slepice pohybují po zahradě a hrabou v zemi, hledají hmyz a jeho larvy, včetně klíšťat, nebo sametek podzimních. Skvělá je symbióza se slepicemi v zeleninových záhonech.
Od podzimu do jara můžete nechat záhony prohrabávat slepicemi. Ty vás zbaví larev lalokonosců, drátovců, přezimujících molic, krytonosců a dalších.
Obdobně funguje symbióza slepic pod ovocnými stromy a keři. V trávě pod stromy přezimují hmyzí škůdci, kteří stromy poškozují během vegetace.
Vypusťte slepice do sadu, abyste se zbavili vrtule třešňové (Rhagoletis cerasi), obaleče jablečného (Cydia pomonella), vrtule ořechové (Rhagoletis completa), nosatce lískového (Curculio nucum), píďalky podzimní (Operophtera brumata) nebo mery hrušňové (Cacopsylla pyri).
6. Odplevelení
Slepice jsou známé tím, že kde je chvíli necháte, vyzobou zelenou hmotu až na hnědou zem. Pokud nechcete mít v zahradě holá místa, je třeba slepičí výběh dobře nadimenzovat nebo ho pravidelně přemísťovat. Z této vlastnosti si ale můžete udělat i výhodu. Ohraďte slepicím místo, kde chcete založit nový záhon, nebo se vám v něm nedaří zbavit plevelů. Při odplevelení vám slepice půdu zároveň prohnojí a prokypří.
7. Kypření
I když se nebudete chtít zbavit škůdců nebo plevelů, můžete slepic využít na prokypření půdy v prázdných záhonech. Těžší a shánčlivá plemena dokážou svými pařáty prokypřit půdu hluboko a za den dokážou zkultivovat i velkou plochu. Pro efektivní kultivaci vybírejte Brahmánky, Jerseyské obry nebo Mechelenky.
8. Výchova dětí k zodpovědnosti
Naše děti se dostaly přesně do toho věku, kdy se začaly ptát po králíčkovi nebo morčeti. Domluvili jsme se na tom, že prvním mazlíčkem budou slepice, o které budou mít možnost se starat a socializovat je. Zatím, měsíc po pořízení, je nadšení trvalé a všechny tři chodí ke slepičkám několikrát denně – mazlit, ale i krmit a čistit jim kurník.
Beru to tak, že riziko, že je to přestane bavit je velké, ale zůstanou mi na starost a pro radost zvířata, která sám chci a v zahradě je využiju. Kromě péče a toho, že na zvíře se nesmí zapomenout, se na slepicích děti naučí pomíjivost života (jedno kuřátko nám umřelo), že maso není plastová miska zabalená v obchodu a spoustu dalšího.
9. Propojení mezi generacemi
Pro mě nejsou slepice jen něčím, co chci předat svým dětem, ale i odkaz směrem od mých dědečků, kteří oba slepice měli, a vazba na tátu, který má hejno dodnes a vede čistou výstavní linii. S tátou máme zahradu a věci kolem ní jako hluboké komunikační téma a pomáhá nám to k lepšímu vztahu. Stejně jako jsou staré odrůdy ovoce nebo zeleniny, jsou i stará plemena slepic. Některým hrozilo vymizení a díky několika nadšencům se daří čistou krevní linii držet dodnes.
Silným odkazem v rámci České republiky může být chov Šumavanek a Zlatých českých kropenek, našich národních plemen. U okrasných plemen může být hodnotou i vzhledové ozvláštnění a doplnění zahrady. Některá plemena slepic jsou přítulná a dají se vychovat na úroveň domácího mazlíčka.
O autorovi
Cesta z města Tomáše Trejbala přivedla k přírodní zahradě. Tu svou, krásnou a udržitelnou, buduje s velkou vášní. www.chciprirodnizahradu.cz
Zdroj: časopis Receptář