Toten lékařský (krvavec toten) (Sanguisorba officinalis)

Toten, jak naznačuje jeho jméno, byl odedávna nejčastěji používán ke zmírnění nadměrného krvácení. Tiší krvácení z dásní, nosu i další. Při zánětech a krvácení z dásní jako kloktadlo navíc i účinně dezinfikuje ústní dutinu. Působí svíravě a protizánětlivě, díky čemuž také staví průjem a hojí záněty střev. Rovněž podporuje pocení a povzbuzuje celkový metabolismus. Mnohé z těchto jeho schopností lze využít například i při diabetu.

Užívaná část

Sbíráme oddenek, buď časně zjara – od března do dubna, nebo v září až říjnu. Nejvíce obsahových látek má pravděpodobně ráno. Omytý jej rychle sušíme na stinném místě či uměle – při teplotě do 40 °C.

Účinné látky

Oddenek obsahuje až 17 % tříslovin – hlavně katechinových a galakatechinových, dále až 4 % saponinu sanguisorbinu, flavonoidy, hořčiny, fytoncidní látky, organické kyselin, tanin, kaučuk.

Podávání

Ze lžičky sekaného oddenku na šálek vody připravujeme krátce povařený odvar, který užíváme třikrát denně. Silněji, až antibioticky působí odvar, pokud ho užíváme polévkovou lžíci každou hodinu. Vhodnou formou je i tinktura, které užíváme 20–40 kapek po jídle. Z čerstvé natě můžeme vylisovat šťávu a pít dvě až tři lžíce denně. Dezinfekční působení totenu se skvěle uplatňuje nejen v kloktadlech, ale i v koupelích, například při hemoroidech.

Toten je vhodný i do směsí s dalšími dezinfekčně a hojivě působícími bylinkami, například řepíkem, šalvějí a tymiánem.

Výskyt

Toten je hojný na loukách, pastvinách a stráních od nížin až do hor. Pozor na záměnu s méně účinnými druhy, krvavcem menším a měkkoostenným.