Lopatkovec v Kolumbii dorůstá až do 1 metru výšky, ale u nás je daleko nižší
Zdroj: Profimedia

Toulcovka: Proč je tak velký hřích ji zalévat studenou vodou

Lopatkovec je skvělá „čistička vzduchu“. Pokud chcete doma nenáročnou, stále zelenou a krásně kvetoucí rostlinu, pořiďte si právě Spathiphyllum.

Zdroj: www.veselebydleni.czcestakbydleni.czzahradkaruvrok.cz

Domovinou toulcovky je Kolumbie, střední a jižní Amerika. Lopatkovec tam dorůstá až do 1 metru výšky. No, doma je doma! U nás, jako pokojová rostlina, vyroste cca 25 až 75 cm. Kvete dokonce 2x ročně, proto se jejími květy můžeme těšit dlouhou dobu.

Kam s ní?

Preferuje světlo, dejte jí někam, kde je ho dostatek, ale bez přímého slunce (to by jí mohlo připalovat listy-hnědé skvrnky).

Ve vegetačním období je vhodné toulcovku přihnojit. Já si zakoupila hnojivo v tyčinkách, protože jsem hlava dubová a nevzpomněla bych si každý týden přidat hnojivo do zálivky. Toto hnojivo využívám i do venkovních truhlíků.

Toulcovka preferuje světlo, dejte jí někam, kde je ho dostatek, ale bez přímého slunce Toulcovka preferuje světlo, dejte jí někam, kde je ho dostatek, ale bez přímého slunce Zdroj: Profimedia

Zálivka, tak jako pro všechny rostliny, je velmi důležitá. V zimě stačí krůpnout do květináče jednou za týden, ale během léta má žízeň o dost větší a je potřeba jí zalívat i 3x týdně. Jestli máte doma sušší vzduch, bude vám vděčná za občasné orosení listů. Používaná voda na zálivku by měla být buď dešťová (toto je pro mě sci-fi), převařená (už trochu menší sci-fi) nebo odstátá na pokojovou teplotu (pro mě ideál).

Jak jsem psala, jsem hlava dubová, mnohokrát se mi stalo, že jsem nezapomněla jen na hnojivo, ale i celou květinu. Velkou výhodou je, že vám dá vědět. Spustí listy k zemi a vypadá přichcíple... Toho si už všimne snad každý, pokud jde okolo. Stačí doplnit tekutinu a za pár hodin bude zase v plné parádě.

Nemoci a škůdci

  • Hnědé konce, listy jdou k zemi – signál, že má rostlina málo vody. Nebo je naopak přelitá. Poznáte to podle substrátu, buď bude moc suchý nebo vlhký.
  • Hnědnutí listů, hnědé tečky – máte doma nejspíš suchý vzduch, toulcovku častěji roste.
  • Listy na „půlšestou“ – už jsem zmiňovala výše, rostlina potřebuje zalít.
  • Mšice – velký nepřítel, který miluje promočenou půdu. Nesahejte po konvičce tak často a bude po mšicích.
  • Zelené květy – žádná nemoc to není, občas se to stává.

Přesadit a namnožit

Pokud se vám už rostlina nevejde do květináče, je potřeba jí přesadit. Nejlepší období na přesazení je jaro. Potřebujete k tomu jen větší květináč a substrát pro pokojové rostliny. Toulcovku vyjměte z květináče, na dno nového květináče nasypte trochu nového substrátu a vložte rostlinu do nového domova. Obsypte hlínou a je hotovo.

Chcete si rostlinu namnožit? Proč ne. Ideální čas je opět na jaře. A je to naprosto primitivní, že jí rozmnožuji i já, velký antitalent! Celý trs rozdělte tak, aby každá rostlinka měla kořenový systém. Pak je jednotlivě dejte do květináčů, zasypte substrátem na pokojovky, prolijte a je to.

Akční letáky