Zdroje: www.receptyprimanapadu.cz, cestakbydleni.cz

Množení toulitek v kousku banánu

O banánech v souvislosti s pěstováním jistě neslyšíte poprvé. Jsou totiž vynikajícím zdrojem draslíku. Ten je důležitý pro lidský organismus, nicméně účinný i pro rostliny. Velké množství kompaktní dužniny banánu je také zdrojem dostatku vláhy. Když se pak někdo nad fantastickou kombinací těchto vlastností zamyslel, nezbývalo, než jen nápad vyzkoušet - zapíchnout rostlinný řízek do banánu a počkat, co se stane.

Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Vypěstujte si krásné zdravé sazenice

V tomto případě autor videa pěstuje sazenice toulitky čili anturie a i těmto rostlinám banán báječně vyhovuje. Toulitka je dobře známa především jako řezaná květina, která ve váze dlouho vydrží, ale jistě ji můžete pěstovat doma také jako pokojovku. Její majestátní tvrdé lesklé rudé květy se žlutou paličkou uprostřed jsou nezaměnitelné. Kdo by nechtěl takovou krásnou rostlinu mít doma?

Ted už víte, jak si ji můžete zkusit rozmnožit. Nutno dodat, že byste měli být při práci opatrní a zbytečně nesahat na řez. Ohrozili byste zakořenění rostliny, ale také by vám mohla šťáva vytékající z řezu nepříjemně podráždit kůži.

Květináč s banánem a zapíchnutým řízkem je nutné v teplých měsících, či umístěné nad radiátorem, mírně zavlažovat, ideálně například rozprašovačem.

Jak pěstovat toulitky

Sazeničku toulitky pěstujte v substrátu pro pokojové rostliny. Vyžaduje rozptýlené světlo, vzdušnou vlhkost i pravidelnou závlahu. Jsou to teplomilné pokojovky, kterým vyhovuje 20 až 25 °C i občasné přihnojování. Množit ji můžete nejen popsaným fíglem, ale také rozdělením trsu.

Anturium rozhodně není jedináček. V květinářstvích můžete narazit na řadu zajímavých variant, neboť ve světě je známo až 800 druhů, které jsou všechny toulitkami. Jejich krása nespočívá jen v exotických nápadných rudých květech. Toulitky mohou kvést i růžově nebo bíle. Zdobí je krásné pevné zelené listy, které mohou být různě mramorované či se světlým žilkováním.

Na Havaji a v latinskoamerické kultuře bývají toulitky spojovány s hojností, bohatstvím, štěstím či úspěchem. Japonci je spojují s láskou či odvahou. Proto se objevuje v jejich květinových dekorativních motivech a v umění.

Související články