Zdroje: www.tvbydleni.cz, abecedazahrady.dama.cz

Sucho a horko útočí na váš trávník

Horké dny jsou tu. Občas sice prolije trávník i bouřka, ale ne vždy se na ni dá spolehnout. Co když vás zlobí horko bez srážek a váš trávník žízní? O trávník je třeba pečovat a v parném létě mu pomohou tyto vaše kroky. Není to nic těžkého a nic to nestojí!

Trávník si poradí s horkem i suchem sám

Trávník můžete ochránit přes celé léto a nejlépe to uděláte tak, že ho necháte, aby se ochránil sám. Jedním pravidlem je totiž zvýšit úroveň sečení. I nepatrně vyšší trávník dokáže hospodařit s vláhou lépe, vytváří mikroklima a pomaleji vysychá. Prostě sečte na nejvyšší únosnou výšku, případně zvolte místa na zahradě, kde vám bude vyhovovat vyšší trávník a jiná, která jsou více frekventovaná s úrovní nižší.

Závlaha trávníku je důležitá během období sucha

Trávník v horku skutečně potřebuje nějakou vodu navíc. O to se můžete postarat několika způsoby, ale důležité je zalévání, kropení či rosení brzy ráno nebo později večer. Čím je půda chladnější, tím pomaleji se bude vláha odpařovat a mizet. Aby měl trávník možnost využít závlahu maximálním možným způsobem, dejte mu dost času v nejchladnější denní dobu.

I když je automatické zavlažování jistě skvělá věc a na velkých plochách by bylo velmi těžké poskytnout trávníku lepší zavlažování, vlastně nejde o nejlepší způsob, jak trávníku vláhu dopřát. Rostliny si totiž zvyknou na automatickou závlahu a vlastně zleniví, málo rostou a netvoří tolik nových kořenů, jako nepravidelně zavlažovaná tráva. Proto se doporučuje zalévat trávník vydatně, ale méně často. Je to pro trávník zdravější než pravidelné kropení.

Během horka a sucha zapomeňte na hnojiva

Horko nepřeje ani přihnojování. Hnojivy můžete trávník zcela jistě spálit. Proto je lepší vůbec se nepouštět do přihnojování v věnovat se radši ochraně trávníku, který ve velkém horku stejně nijak závratně neporoste.

Mulčujte

Mulčování je velmi vhodným způsobem ochrany trávníku, a to z mnoha důvodů. Nejenže drobné kousky trávy částečně zakryjí půdu a vláha se bude z půdy méně odpařovat, ale navíc tlející tráva navrátí živiny zpět do půdy. Mulčování trávníku zbytky trávy neznamená, že necháte posečenou trávu na zemi a z ní se stane udusaná „deka“. Musíte sekat trávu tak, aby se krátila jen o velmi malé kousky, které mezi stébly trávníku propadnou. Takové mulčování pokryje jen půdu, nikoli zelený trávník.

Související články