Když se vyloupne houba na trávníku, většinou si jí každý všimne. Její vtipný klobouček září uprostřed pažitu jako diamant. Ať už se jedná o jedlého nebo nejedlého hosta, pro zahradníky je jeho společnost celkem příjemné zpestření. Ovšem do té doby, než si o houbách přečte víc. V některých zahradnických příručkách jsou totiž houby zmiňovány jako poslové špatných zpráv. Mají vlastníka pozemku upozornit na špatnou kvalitu půdy, a to je problém.

Lepší než skutečné je lepší mít na zahradě houby dekorační, třeba ty z betonu. Vyrobíte si je snadno podle návodu na YouTube, v následujícím videu z kanálu Klub malých Dubáčků:

Zdroj: Youtube

Houby nevěstí nic dobrého

Většina rostlin na zahradě potřebuje ke svému životu kvalitní půdu, dostatečnou zálivku a sluníčko. Houby si na tyhle nároky nepotrpí. Naopak, přílišný blahobyt jim nesvědčí, mají raději trochu polní podmínky (a to doslova). Libují si v extrémně vlhkém prostředí a kyselé půdě. Pokud se tedy váš trávník obsypal houbami, je to signál, že mu není dvakrát dobře.

První problém: Kyselá půda

Problémem číslo jedna bývá kyselá půda. Obsahuje vyšší hladinu rozpustných hlinitých solí, ale nedostatek důležitých živin. Proto není divu že v kyselé půdě nic moc neroste. Samozřejmě, až na houby! Abyste trávníku trochu ulevili, posypte ho vápnem nebo komerčními přípravky na vápnění půdy.

Druhý problém: Neprodyšná půda

Další věc, na kterou mohou houby upozorňovat je příliš zhutnělá půda. Většinou platí pravidlo: čím trávník vlhčí, tím se stává méně prodyšnější a rostliny se v něm chtě nechtě dusí. Proto máte-li na zahradě houbového vyslance, přestaňte trávník zalévat. Naopak se snažte z něj dostat veškerou vlhkost tím, že z něj shrabete listí nebo ho pomocí vertikulátoru provzdušněte. Nakonec ho posypte pískem. Trávník by se tím měl trochu vysušit.

Jednejte rychle

Přestože nejste nadšení z houbových poselství, berte je jako informaci, která vám poslouží. Samotných hub se zbavte co nejdřív, než rozhodí výtrusy. Můžete použít vhodné speciální přípravky vhodné pro likvidaci hub. Určitě je seženete v každém kvalitních zahradnictví. A jednete rychle, jinak se vám zahrada promění v houbový prales.

Související články

Zdroje: www.chalupari-zahradkari.cz, www.ceskestavby.cz