Velmi rozšířeným trávníkovým příživníkem je mech. Protože má jako průkopnická rostlina velmi malé nároky na živiny, světlo, vodu i teplo, rozšiřuje se na všech místech, kde se trávám něčeho z toho buď nedostává, nebo jim to přebývá. Mech se pohodlně usídlí například i na jižním svahu zahrady v místech, která jsou vystavena plnému slunci.

K hubení mechu je možné použít například přípravek Antimech. Aplikujeme ho na posečený trávník v množství 30 až 60 g/m2 nebo v koncentraci 0,5 %. Přípravek mech rychle zničí a pro ostatní rostliny je přitom neškodný.

Hnojit, zalévat, odvodnit...

Nejdůležitější však je hned po aplikaci přípravku zlepšit podmínky pro růst trávy podle zjištěného nedostatku – to znamená hnojit, zalévat nebo odvodnit. Jinak mezery vzniklé po prvním hubení mech opět obsadí.

Novým přípravkem proti mechu je Mogeton 25WP, který na okolní dlažbě nezanechává neodstranitelné skvrny.

Na plevele platí chemie

Příčiny, proč se v pěstovaném trávníku objevují rostliny, které tam nevidíme rádi, mohou být různé. Jejich výskyt prozradí, co trávníku chybí.

Které rostliny prozradí, že trávník strádá:

  • sedmikrásky signalizují v pěstovaném trávníku nedostatek živin
  • jetel plazivý zase upozorňuje na konkrétní nedostatek − dusíku

Ačkoliv přírůstky trávy koncem léta už nejsou tak velké, přesto ji musíme pravidelně sekat.

V této době je také nutné trávník po posečení přihnojit. Velice vhodné je hnojivo Kristalon trávník.

Pokud se v trávníku objevily nežádoucí plevele, jako jsou rdesno, smetánka, jitrocel, pcháče a podobně, necháme je nejprve důkladně obrazit, aby vytvořily listové růžice. Poté trávník s plevely postříkáme přípravky Agrofit combi nebo Bofix, což jsou selektivní herbicidy na širokolisté plevele v trávnících.