Dobrá péče se projeví na kvalitě vašeho trávníku.
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Trávník je náročný strávník

Vzhled pěstovaného trávníku prozradí, zda ho dobře a správně hnojíme. Trávy totiž mají po celou vegetační dobu vysoké nároky na živiny. Pokud jejich hlad neukojíme, nedostatek potřebných látek, zejména dusíku, se projeví typickými příznaky: V trávníku se objeví druhy rostlin, které tam nechceme mít.

Velmi rozšířeným trávníkovým příživníkem je mech. Protože má jako průkopnická rostlina velmi malé nároky na živiny, světlo, vodu i teplo, rozšiřuje se na všech místech, kde se trávám něčeho z toho buď nedostává, nebo jim to přebývá. Mech se pohodlně usídlí například i na jižním svahu zahrady v místech, která jsou vystavena plnému slunci.

K hubení mechu je možné použít například přípravek Antimech. Aplikujeme ho na posečený trávník v množství 30 až 60 g/m2 nebo v koncentraci 0,5 %. Přípravek mech rychle zničí a pro ostatní rostliny je přitom neškodný.

Hnojit, zalévat, odvodnit...

Nejdůležitější však je hned po aplikaci přípravku zlepšit podmínky pro růst trávy podle zjištěného nedostatku – to znamená hnojit, zalévat nebo odvodnit. Jinak mezery vzniklé po prvním hubení mech opět obsadí.

Novým přípravkem proti mechu je Mogeton 25WP, který na okolní dlažbě nezanechává neodstranitelné skvrny.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na plevele platí chemie

Příčiny, proč se v pěstovaném trávníku objevují rostliny, které tam nevidíme rádi, mohou být různé. Jejich výskyt prozradí, co trávníku chybí.

Které rostliny prozradí, že trávník strádá:

  • sedmikrásky signalizují v pěstovaném trávníku nedostatek živin
  • jetel plazivý zase upozorňuje na konkrétní nedostatek − dusíku 

Ačkoliv přírůstky trávy koncem léta už nejsou tak velké, přesto ji musíme pravidelně sekat.

V této době je také nutné trávník po posečení přihnojit. Velice vhodné je hnojivo Kristalon trávník.

Pokud se v trávníku objevily nežádoucí plevele, jako jsou rdesno, smetánka, jitrocel, pcháče a podobně, necháme je nejprve důkladně obrazit, aby vytvořily listové růžice. Poté trávník s plevely postříkáme přípravky Agrofit combi nebo Bofix, což jsou selektivní herbicidy na širokolisté plevele v trávnících.

Akční letáky