Každý rok zahrádkáři svádí boj s malými slunci a medovým plevelem. Řeč je o pampeliškách a jetelu, které jsou považovány za trávníkovou škodnou. Opak je ale pravdou. Máme pro vás několik překvapivých důvodů, proč tyto rostliny vzít na milost.

Péče o trávník v létě

Krásný trávník vyžaduje správnou péči. Asi nikoho nepřekvapí, že jinou potřebuje na podzim a jinou zase nyní v létě.

Jak se správně starat o trávník v letních dnech, se podívejte na videu:

Zdroj: Youtube

Základem je správná technika sekání. Pokud vám trávník dělá starosti a neprospívá, možná vaše technika není zcela vhodná. Zkuste příště travičku nechat delší, uvidíte, že se jí bude dařit mnohem lépe. Udělat pro ni ale můžete ještě něco. Nebojujte s nezvanými hosty. Naopak! Ponechejte ve svém trávníku pampelišky i jetel. Řekneme vám, proč.

Zdroj dusíku pro trávník

Dnes je jetel na pranýři. Dříve býval ale zvaným a hlavně chtěným hostem v trávníku. Důvod je jednoduchý. Jetel má podle odborníků skvělou vlastnost. Sám si dokáže vytvářet dusík a co víc, dokáže jej udržet i v půdě. To znamená, že se mu daří i v ne zcela přívětivých podmínkách a pomáhá k přežití i okolní trávě. Jetel je tedy takový životabudič vašeho trávníku a parťák do nepohody.

Životabudič pro zdraví

Pampeliška (Taraxacum officinale) často bývá považována za plevel kvůli své schopnosti rychle se šířit a růst na různých typech půdy. Přesto má pampeliška řadu užitečných vlastností, které stojí za zmínku. V mnoha kulturách je pampeliška tradičně používána jako potravina i léčivá rostlina. Listy lze použít v salátech, přičemž jsou bohaté na vitamíny A, C, K a minerály. Kořen pampelišky se používá v bylinných přípravcích a tradiční medicíně pro podporu trávení a k očistě jater.

Jarní záchrana pro včely

Pampeliška je cenná i pro ekosystém, protože poskytuje potravu pro včely a další hmyz. Je zvláště důležitá jako zdroj potravy pro včely v brzkém jarním období, kdy je málo kvetoucích rostlin. Když pampeliška kvete, poskytuje včelám cenný nektar a pyl. Pampeliška ale přitahuje i mnoho dalších druhů hmyzu, který se živí jejím nektarem a pylem. To přispívá k biodiverzitě trávníků a luk.

Zlepší kvalitu půdy a zabrání její erozi

Pampelišky mají hluboký kořenový systém, který může pomoci zlepšit kvalitu půdy na zahradě. Kořeny pronikají do hlubších vrstev, což umožňuje půdě lépe zadržovat vlhkost a živiny. Navíc pomáhá zakrýt holou půdu, což snižuje erozi půdy.
Pampeliška je v současné době nežádoucí v intenzivním zemědělství nebo krásně udržovaných trávnících. Nicméně v přírodních a ekologicky zaměřených prostředích má své užitečné místo a přínosy pro životní prostředí.

Jak pampelišku korigovat

Pokud chcete pampelišku v trávníku zreukovat bez toho, aby jste ji úplně zlikvidovali, můžete vyzkoušet několik metod, které ji omezí, ale nepoškodí celkovou biodiverzitu trávníku.

  • Pravidelné sečení trávníku na optimální výšku (cca 5-7 cm) pomůže omezit kvetení a šíření semen pampelišek.
  • Když na jaře pampelišky kvetou, jednoduše otrhejte jejich květy, zabráníte tak šíření semen.
  • Zkuste pampelišky považovat za atraktivní květiny a jejich přítomnost vnímejte jako pestrou součást svého trávníku.

Poslechněte si novou epizodu našeho podcastu iReceptář do ucha. Hostem byla tentokrát Monika Kořínková z Monamy, kde vaří vynikající marmelády, ale taky pečou úžasné zákusky:

Související články

Zdroje: www.thespruce.com, nasezahrada.com