Trávník je „zelený mazlíček“, o kterého se musíte starat. Když něco zanedbáte nebo uděláte špatně, většinou se to projeví na jeho barvě a kvalitě travin. Ovšem, když se o něj postaráte správně, získáte zeleného parťáka, který vám zpříjemní jaro, léto i podzim. Čím vším můžete vašemu trávníku prospět?

Na videu najdete spoustu tipů, jak se v létě postarat o trávník:

Zdroj: Youtube

1. Sekejte ho, ale rozumně

Profesionálové, kteří se starají o trávníky ve slavných českých parcích a zahradách, jsou zajedno. Podle nich kvalita zelené plochy závisí na pravidelné péči a sekání. První sestřih dopřejte trávníku už na jaře. Měl by být přiměřený, do maximální výšky 8 centimetrů. Během vegetačního období sekejte trávník každých 7 – 10 dní, aby si udržel svou sílu, svěžest a pevnost. Ale pozor: Se střihem to nepřehánějte. Délka trávníku by neměla být kratší než 4 centimetry!

2. Dejte trávníku novou sílu

Zbavte ho úhlavních nepřátel – mechu a zplstnatělé trávy. Oba tihle paraziti okrádají trávník o živiny a vytvářejí půdu pro vznik nebezpečných plísní. Protože mech je poměrně zákeřný protivník, nepouštějte se do boje s ním jen motyčkou, rýčem a holýma rukama.

Mnohem jistější je použít vertikutátor, který půdu prořeže do hloubky. Výhodou vertikutace je také odstranění plevele a travních výběžků. Díky tomu trávník získá šanci na nové výhonky. Vertikutaci provádějte vždy na jaře a na podzim.

3. Využijte mulčování

V létě nechte posekanou trávu na trávníku a pečlivě ji rozprostřete po celé ploše. Díky tomu získá trávník ochranu před letním žárem a i trochu živin.

4. Provzdušněte prostor

Trávník je jako pokojíček, který byste měli udržovat v čistotě. Odhrabujte z něj větvičky, jehličí nebo staré spadané listí, které na něm nemají co dělat. Zelené ploše se odlehčí a získá dostatek energie, živin a vody.

5. Zasejte nová semena

Zdá se vám vaše zelená oáza po vertikutaci trochu unavená a řídká? Neváhejte holé plochy zaplnit novým osivem. Trávník prokoukne a bude silnější než dřív.

6. Nezapomeňte na hnojení

Trávník je neustále pod palbou svých nepřátel. Mezi největší protivníky patří rozpínavý plevel a mech. Aby se jim dokázal ubránit, potřebuje dostatek dusíku, fosforu, draslíku, ale i dalších živin. Proto neváhejte a dvakrát či třikrát ročně mu dopřejte pořádný nášup hnojiva.

7. Zalévejte dostatečně

Obzvlášť na počátku, když se trávník probouzí k životu, potřebuje hodně vláhy. Jinak jeho semínka nevzklíčí. Obecně se doporučuje zalévat trávník jednou až dvakrát týdně, ale zato pořádně.

8. Vyrýpněte plané rostlinky

Ne všechno, co je součástí trávníku, tam skutečně patří. Spousta zelených ploch bývá osídlena rozpínavým plevelem, jako jsou pampeliška, sedmikráska, jitrocel nebo jetel. Každá z těchto rostlinek se na trávníku objevuje v jinou dobu. Pokud nechcete mít trávník prokvetlý planou zelení, okamžitě ji odstraňte i s kořenem. Jinak za chvíli vyroste znovu.

9. Dejte trávníku tvar

Trávník vypadá hezky, když je jeho plocha něčím vytvarovaná a vymezená. Proto zkušení zahradníci doporučují zpevnit okraje trávníku nízkými obrubníky. Okraje trávníků se výborně udržují pomocí ručních zastřihovačů nebo trimmerů.

10. Pořiďte si kvalitní nářadí

Aby váš trávník vypadal božsky, potřebujete na jeho údržbu kvalitní nářadí. Se sekačkou s tupými noži většinou způsobíte více škody než užitku. Místo toho, aby trávu sekala, jen ji vytrhá, okouše a poškodí. Proto pravidelně kontrolujte stav sekačky a případně nože nabruste. Před zahájením zahrádkářské sezóny zkontrolujte také stav sekačky. Prověřte ovládací prvky, vyměňte olej, promažte převody a vyčistěte zanesený filtr.

Související články

Zdroje: www.zahradkarskaporadna.cz, www.gartenjournal.net