Kdepak, zahrada nikdy nespí. A obzvlášť na podzim nás dokáže pořádně zaměstnat. Kromě sklizně a zazimování rostlin, je tu ještě jedna starost navíc – trávník! Ač na to nevypadá, i tenhle „zelený koberec“ má své nároky.
Velká čistka
Pokud chcete, aby váš trávník vypadal trochu k světu, je potřeba rozhrabat různé díry a výmoly, které vznikají při běžné údržbě trávníků. Nejde o žádnou dramatickou akci, stačí když vezmete lopatku nebo rýč a případné díry či výmoly dosypete zeminou či humusem.
Po vyrovnávání terénu se pusťte doj čištění trávníku od listí. Jednak vaše zelená plocha bude čistší, ale hlavně tím zamezíte šíření plísní, které se v kombinaci s podzimním deštěm, šíří rychlostí blesku. Pokud máte menší zahradu, vystačíte si s obyčejnými hráběmi. U většího pozemku se vyplatí foukač na listí, který funguje na principu vysavače.
Posbírané listí pak můžete použít jako základ na kompost na budoucí rok. Jen si dejte pozor na listy ořešáku, které k tomuto účelu nejsou vhodné, protože se příliš dlouho rozkládají. Při trávníkové čistce nezapomeňte posbírat i spadané ovoce, které patří mezi největší riziko plísní.
Podzimní sekání
Na podzim trávník sekejte jednou týdně. Na jaře pak bude hustější a silnější. Kdybyste ho nechali přes zimu zarostlý, riskujete, že se v něm usadí plíseň a po vaší „zelené chloubě“ pak nezbyde ani památka. Poslední sekání si naplánujte na konec října a zkraťte trávník na délku 3 centimetrů.
Odborníci doporučují trávník před zimou provzdušnit vertikutátorem. Přístroj nejenže prokypří půdu, ale také zbaví vaši zelenou plochu všech „zelených predátorů“, kteří mu ukrajují energii. Jde zejména o mech nebo zbytky starého porostu. Díky tomu pak trávník bude v zimě „spát“, aniž by zbytečně přicházel o zdroje živin či vody.
Dosev a hnojení
Zaznamenali jste na trávníku lysiny a holé plochy? Nebojte se je dosít novým osivem. Na podzim je je půda vlhčí a semínka se tak mnohem lépe ujmou. Aby trávník měl dostatek síly, nezapomeňte mu dát i pořádnou porci hnojiva.
Podzimní hnojivo ale vybírejte velmi pečlivě. V žádném případě nepoužívejte dusíkaté hnojivo, které podporuje růst a zbytečně by vám přidělalo práci. Na podzim se doporučuje sáhnout po výživě s draslíkem, který trávník posílí a připraví na zimu.
Důležitá věc: Prevence proti plísni sněžné
Podzimní počasí je vlhké, což nahrává vzniku plísní. Ani v zimě, kdy se většina zahrady ocitne pod sněhovou pokrývkou, to nebude lepší. Proto nenechávejte nic náhodě a preventivně ošetřete trávník speciálním postřikem proti plísni sněžné. Mezi vhodné fungicidní přípravky patří třeba Ortiva, Discus či Delan. Nejlepší je začít s aplikací už teď, kdy není ještě taková zima. S chladnější teplotou totiž účinek fungicidů klesá.
Zdroje: www.alza.cz, www.milujusvujtravnik.cz