treláže
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Treláže, dobré řešení pro popínavé rostliny

Většina popínavých rostlin potřebuje oporu, po které se pne. Pnoucí růže, plaménky či zimolezy pak ze zápraží či obyčejné zdi vytvoří kouzelné místo. Elegantním a praktickým řešením jsou treláže. Je třeba je dobře připravit a ukotvit, protože u popínavých trvalek budou sloužit dlouhá léta.

Výhodou treláží je variabilita a dekorativnost. Umožní umístit popínavou rostlinu prakticky kamkoliv a ani v době, kdy není pokryta zeleným porostem, nepůsobí nepatřičně. Základem treláží bývají dřevěné laťky. Vyrábějí se v nejrůznějších tvarech, stylech, rozměrech i za rozdílné ceny. Můžeme si je sami vyrobit z dřevěných lišt. Lze je také nahradit nebo kombinovat i s dalšími materiály, například dráty a lanky.

treláže treláže Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rozkvetlé treláže

K dekorativnějším typům patří panely s paprskovým či šestiúhlým mřížovím nebo s „okénky“ uprostřed. Tyto ozdobné treláže nemusí popínavé rostliny vůbec zakrýt celé. Proto se pro ně hodí zejména pnoucí růže, plamének, zimolez a další, méně bujné, zato krásně kvetoucí liány.

  • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

    Popínavé rostliny zabírají minimum prostoru a přinášejí velký efekt.

    Pro krásné květy jsou mezi popínavými rostlinami velmi oblíbené plaménky (Clematis). Daří se jim na jihovýchodně orientovaných místech.  Pěstovat můžeme mnoho druhů – původní botanické plamenky mají mnoho menších květů a jejich výhodou je odolnost. Šlechtěné hybridy se chlubí květy velkými či plnými, ale mohou být náročnější na pěstování.
  • Popínavé růže všech barev jsou půvabné u venkovských stavení i městských domů. Můžeme pěstovat rozmanité druhy a kultivary. Všem vyhovuje hluboká výživná půda a slunné, chráněné ale zároveň vzdušné místo.
  • Mezi další kvetoucí, vhodné na treláže, patří rozmanité druhy zimolezu, či hortenzie řapíkatá.
  • Na trelážích lze pěstovat i pohledné a zároveň užitkové rostliny, jako je například kiwi, aktinidie čínská.

 

Odstup ode zdi je důležitý

Pokud treláž umístíme na zeď, je důležité pomocí prken či hranolů zajistit 3 až 5 cm širokou spáru mezi treláží a stěnou. Tato mezera je nutná nejen jako prostor pro stonky rostlin, které se ovíjejí kolem treláže, ale také umožňuje proudění vzduchu a pomáhá předcházet chorobám. Často ji využívají i ptáci ke stavění hnízd, a opeřence bychom si na zahradě měli hýčkat. V době hnízdění i zrnožravé druhy posbírají spoustu hmyzu, čímž udržují stavy škůdců v normě.

Treláže v prostoru

Pokud treláže stojí v prostoru, musí je nést sloupky. Nejlépe působí dřevěné, ovšem v zemi a také nad úrovní půdy je dřevo vystaveno vlhkosti a brzy trouchniví. Vyplatí se proto zasadit sloupek do kovové patky (kotvy), neno jej alespoň důkladně impregnovat.

Vázané opěry, chytrá náhrada latěk

Levnou a praktickou alternativou treláží je pozinkovaný drát či silný vlasec protažený očky upevněnými do zdi nebo plotu. Hodí se zejména tam, kde chceme pnoucími rostlinami pokrýt velkou plochu.

Stylovou podpěrou rostlin mohou být i splétané nebo překřížené vrbové pruty. Je však třeba počítat s tím, že vrbové treláže nejsou příliš trvanlivé a vydrží jenom několik let. 

Treláže - upevnění Treláže - upevnění Zdroj: Archiv ireceptar.cz Treláže - drát Treláže - drát Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Do zdí, do malty mezi cihly můžeme zapustit plochá očka, kterými drát nebo vlasec provlékneme 

Snazší je zašroubovat vruty s očkem do dřevěné lišty, kterou připevníme k plotu, zdi,  nebo do sloupku, který zapustíme do země
Treláže - upevnění drátu Treláže - upevnění drátu Zdroj: Archiv ireceptar.cz Treláže - napínání drátu Treláže - napínání drátu Zdroj: Archiv ireceptar.cz
Dráty natáhneme podél spár, aby nebyly vidět, a to ve vodorovných odstupech asi 30 cm, ve svislých 1,8 m od sebe. Také dráty mezi očky napneme a utáhneme kleštěmi nebo napínacími šrouby, aby se neprověsily.

Ilustrovaný průvodce zahrádkáře Ilustrovaný průvodce zahrádkáře Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Podle Ilustrovaného průvodce zahrádkáře z nakl. Reader´s Digest Výběr.

Šestidílná série poradenských publikací pro zahrádkáře přináší množství nápadů, rad a tipů přesně pro tu kterou část zahradníkova roku. Výhodou každého dílu je rozsáhlá fotografická dokumentace aktuálních pracovních postupů, ale i rostlin, které v této části roku mohou zahradu ozdobit. 

 

Akční letáky