Nainstalujte žluté desky a vrtule vás (lépe řečeno třešně) bude obtěžovat výrazně méně.
Zdroj: Profimedia

Jak chránit třešně před červy? Nalákejte vrtuli třešňovou na žlutou barvu

„Červ leze z díry...už zase? Vždyť je to rok co rok stejné!“. Ale nemusí! Zkuste zlákat vrtuli třešňovou na žlutou barvu, která je pro ně neodolatelná!

Někdo ani třešně právě kvůli červům nejí. Vadí jim už jen ten pocit, že by tam červík mohl být! Někteří si každou třešničku rozpůlí a stav vnitřku zkontrolují. Další sorta lidí je konzumuje i s červy. Ať už spadáte do jakékoliv skupiny, víte, že se dá červivosti třešní předcházet?

Co s posledními třešněmi? Bohatá sklizeň s minimem červivosti? Ano, může být! Zdroj: tanitost / Shutterstock.com

Proč jsou třešně červivé

Červivost třešní způsobuje samička vrtule třešňové. Jedná se o dvoukřídlý hmyz, má žlutou hlavu, černé tělíčko se žlutými skvrnkami a na průhledných křídlech má 4 černé proužky. Samičky dospělých jedinců kladou vajíčka do zrajících žlutých plodů třešní (ale i například do višní nebo dřišťálu). Larvy se probudí k životu zhruba po týdnu až 12 dnech a začnou požírat dužinu. Tím pádem pak třešně měkne a spadne na zem. Larva třešni opouští, vyhloubí si úkryt v zemi a v hloubce 2 – 10 cm zakuklená přečká zimu. I když vrtule křídla má a létat umí, tak v této disciplíně není zrovna žhavým favoritem na medaili. Proto ve většině případů napadne ten samý strom, ze kterého „vzešla“. Právě z tohoto důvodu se červivost velice často opakuje u jednoho a toho samého stromu.

Dospělá vrtule nám dopřeje za sezónu jednu novou generaci, která čítá 50 – 200 vajíček. Dospělci žijí dva týdny až jeden měsíc.

Vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi) Vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi) Zdroj: Profimedia

Jak výskyt vrtule omezit?

Postřik – u nás je k sehnání postřik přímo na vrtuli třešňovou, ale je nutné pečlivě dodržet postup, jde přeci jen o chemické látky.

Lapače – žlutá barva vrtule přitahuje jako magnet. Do koruny stromů (ale dejte i do spodní části, neboť vrtule vylétává zespodu) nainstalujte několik (na vzrostlý strom cca 10 kousků) lepivých žlutých desek. Umístěte je na strom v době, kdy plody třešní začnou žloutnout, a otrhejte několik listů i plodů v blízkosti lepicí desky, aby byla lépe vidět.

Vhodná odrůda – jestliže si vyberete ranou odrůdu třešní, třešně budete mít sklizené dřív, než se vrtule probudí. Patří mezi ně například odrůda Kasandra nebo Rita.

Folie – tam, kde jsou zakázány chemické postřiky, používají zemědělci nataženou folii pod stromy. Tak zabraňují na jaře muškám vylétnout ze země.

Skliďte včas – když sklidíte včas a červivé plody nebudou mít šanci spadnout na zem, výrazně eliminujete zavrtání larev pod zem.

třešně bobule Kdo by neměl chuť na krásné třešně bez červíků! Zdroj: patjo / Shutterstock.com

Když už třešně červivé jsou...

Pokud už se stalo a sem tam se ve vašich třešních červíci objeví, nechte je před zpracováním namočené ve vodě, klidně přes noc, červi vyplavou z třešní ven a vy pak směle můžete zavařovat nebo péct bublaninu bez „proteinů“ navíc.

Zdroje: zahradkarskaporadna.czwww.ceskestavby.czabecedazahrady.dama.cz

Akční letáky