obrázek z archivu ireceptar.cz

Tři oříšky pro zahradu: oblíbené odrůdy lísky a jejich pěstování

Líska u nás roste planě, zejména okrajích lesů. V zahrádkách se pěstuje buď na okrasu, pro oříšky, anebo pro obojí dohromady. Je však třeba vysadit více odrůd, jinak se velké odrůdy nedočkáme.

Na zahradách mají lískové keře skvělé uplatnění – rychle rostou, poskytují stín a závětří, pěkně vypadají a navíc plodí oříšky. Budoucnost mají i v pěstování pro palivové dřevo, protože jsou ideální pro pařezení

Ovšem pokud si přejeme sklízet chutné oříšky, vyplatí se vysadit šlechtěné zahradní odrůdy.Lísek je několik druhů a vyšlechtěna byla celá řada odrůd. Plody jednotlivých odrůd se liší velikostí i tvarem – jsou kulaté, ploché, podlouhlé, zmáčklé i válcovité. Barva skořápky má různé odstíny kávově hnědé barvy. Punčoška přes oříšek je odlišně dlouhá, může být nad plodem rozevřená nebo zúžená, z jedné nebo z obou stran rozstřižená, s různě velkými a dlouhými cípy.

líska, odrůda Hallská obrovskálíska, odrůda Hallská obrovskáAutor: Shutterstock.com / Ravennka

Odolná a plodná Hallská líska

Krásné velké plody má odrůda Hallská obrovská. Ořechy rostou buď samostatně nebo ve shlucích po dvou či po třech. Punčoška je obvykle stejně dlouhá jako oříšek, plod má vejčitý až kuželovitý s mírně protáhlou špičkou. Dozrávají přelomu září a října. Líska však začíná rodit nejdříve za šest let po výsadbě, a pokud je v dobré živné půdě, výnosy bývají stálé a poměrně vysoké. Keř je mohutnější než ostatní lísky, bez úhony přežívá i silnější mrazy, vůči chorobám a škůdcům je dostatečně imunní, obávaný nosatec lískový jej téměř nenapadá. Tato odrůda hůře snáší těžké jílovité půdy, jinak roste velmi dobře ve všech pěstitelských zónách. Zvláštní řez nepotřebuje, pouze starší keře občas proklestíme a zmladíme. Pokud ji chceme pěstovat jako stromek, naroubujeme ji na podnož lísky turecké. Bude mít větší plody, ale rostlina dříve zestárne.

Stará jihoevropská líska

Lombardská bílá patří mezi velmi staré odrůdy a pochází pravděpodobně z přímořských oblastí jižní Evropy.má punčošku delší než oříšek, plod je podlouhle vejčitého tvaru, mírně zploštělý. Velikostí patří mezi střední. Plody jsou plně uzavřeny v punčošce a jsou ve shlucích po 4–10.

Hodí se do míst, kde nechceme mít příliš velký a košatý keř. Kvete poměrně brzy a v této době je navíc citlivá na klimatické změny - květy mohou poškodit jarní mrazíky. Dřevo nesnáší příliš silné mrazy, proto ji pěstujeme v teplejších polohách a na chráněných stanovištích. Plodí nejdříve 4 roky po výsadbě. Ořechy dozrávají během čtrnácti dnů v polovině září, jsou střední až menší, zato je jich větší množství. Pouze v extrémně mrazivých zimách a chladném předjaří většinou neplodí. Keř je nutné preventivně chránit proti nosatci lískovému. Přestože je tato odrůda samosprašná, dobrou sklizeň zajistíme, když ji vysadíme spolu s jinými odrůdami.

Anglická líska do nížin

Širokou korunu a bujný vzrůst má odrůda Webbova, kterou vyšlechtili v Anglii. Plod je větší, podlouhle válcovitý, ze stran zploštělý, má punčošku o něco delší než oříšek. Plody jsou většinou nahloučeny v chomáčcích. Dozrávají v druhé polovině září. Jde o odrůdu náročnější na výživu, dobré výnosy má na velmi živných, záhřevných a dostatečně vlhkých půdách, obohacených vápníkem. Protože jsou jehnědy citlivé na podzimní mrazíky a pupeny zase na jarní, nevysazujeme ji ve vyšších polohách, pokud ji chceme pěstovat pro ořechy. Jinak samotné dřevo mráz nepoškodí. Tuto odrůdu není výhodné pěstovat osamoceně, protože je částečně samosprašná, vyžaduje opylovače. Hodí se k tomu například Hallská obrovská.

Pěstování lískových oříškůPěstování lískových oříškůAutor: Shutterstock.com / Heavenman

Tipy pro pěstování

Lísky není dobré vysazovat v nadmořských výškách nad 750 m. Musíme navíc počítat s tím, že se keř časem poměrně hodně rozvětví.

Kvůli opylení vysazujeme nejméně dva jedince, a to 2-3 m od sebe. V živých plotech se líska samozřejmě dává blíž k sobě, ale bývá to na úkor oříšků, kterých je o poznání méně. Optimální je vysadit několik keřů různých odrůd.

Všechny tyto tři lísky jsou u nás zapsány do Listiny povolených odrůd. Pěstují se však i další odrůdy. Většina z nich se dá relativně snadno množit řízky. V listopadu odřízneme ze zdravých větví asi 30 cm dlouhé kmínky, o něco silnější než tužka, zapícháme je do živné zeminy tak, aby třetina koukala ven. Na jaře obrazí a na podzim nebo na jaře příštího roku je pak můžeme přesadit na trvalé stanoviště.


Akční letáky