Nejprve kapradiny mírného podnebného pásu ozdobily zahrádky, později subtropické i tropické druhy zabydlely zámecké oranžerie, skleníky a zimní zahrady a postupně i běžné byty, kanceláře a ostatní interiéry. Odhaduje se, že po celém světě roste více než 20 000 druhů, které se navzájem liší a rostou na různých stanovištích.

Svěže zelený ledviník

Nefrolepisy (Nephrolepis) neboli ledviníky vydrží i sušší klima panelových bytů, stín a lehké zanedbávání, rozhodně jsou skvělou rostlinou i pro začátečníky. Nejčastěji se pěstuje N. exaltata, pocházející z amerických tropů. Jeho charakteristickou vlastností je značná proměnlivost, a tak se setkáváme s celou řadou forem, z nichž nejnápadnější jsou rostliny se silně zkadeřenými listy. Pěstování je snadné, musíme však dodržet některé zásady.

  • Květináč je vždy lepší spíše menší, kořeny musí substrát zcela prorůst.
  • Skvěle funguje větší podmiska naplněná drobnými kamínky, na kterých stojí květináč – kořeny nehnijí a vlhkost se průběžně odpařuje.
  • Rostliny přesazujeme jednou za dva až tři roky, nebo pokud je potřeba. Vhodná je směs jehličnaté hrabanky, rašeliny a písku, musíme se vyhnout zeminám alkalickým. Kyselejší nebo alespoň bez obsahu vápníku by měla být i voda používaná k zálivce.
  • Přestože nefrolepis snáší i nižší teploty, je pro něj vysloveně nebezpečný průvan, zvláště tah chladného vzduchu kombinovaný s přelitím.

Kapradina jako stromek

Žebrovice (Blechnum) se vyskytují asi ve dvou stech druzích a rostou hlavně v tropech, subtropech, ale i v mírném pásmu všech kontinentů. Žebrovice různolistá (B. spicant) je ale domácím druhem naší přírody. Jsou to stínomilné kapradiny rostoucí ve vyšší vzdušné vlhkosti a mají buď přízemní růžici listů, nebo drobný krátký kmínek, přičemž kmeny některých tropických druhů dorůstají až do třímetrových výšek a podobají se stromům. Pěstuje se několik desítek druhů, nejčastěji žebrovice hrbatá (B. gibbum), která dorůstá do výšky 30–70 cm a někdy vytváří trsy. V dospělém věku připomíná miniaturní stromovou kapradinu s krátkým tmavým kmínkem a elegantní pravidelnou růžicí listů.

Budeme-li mít štěstí, koupíme v květinářství i žebrovici brazilskou (B. brasiliense), která bývá vysoká 60–150 cm a rovněž vytváří malý kmínek. Její rašící listy jsou tmavorůžové nebo bronzové, starší bývají temně zelené. Žebrovice patří mezi běžně pěstované kapradiny, které lze při mírně zvýšené vzdušné vlhkosti bez potíží uchovat i v interiéru. Většina nabízených tropických a subtropických druhů vyžaduje větší nádobu, lehký rašelinový substrát, vyšší vzdušnou vlhkost a umístění ve stínu až polostínu. Teplotně je rod velmi pružný, dobře roste při pokojových teplotách, ale postačí mu i 15 °C v zimních zahradách či na verandě. Druhy, které vytvářejí trsy, lze snadno množit při přesazování rozdělením rostliny.

Srpovice rostou i ve stínu

Srpovice (Cyrtomium) z Japonska, Koreje a východní Číny se pěstují od 19. století, na mnoha místech světa zplaněly a šíří se v místní přírodě (jih USA, jih Evropy, Kanárské ostrovy, Indie, Havaj, jižní Afrika). Je to druh lesních podrostů, zastíněných skal a útesů, roste na kamenných i cihlových zdech a podobných stanovištích. Patří mezi nejodolnější kapradiny a bývají dlouhověké. Snášejí hluboký stín, ale můžeme je dát i na částečně osluněné místo. Daří se jim v pokojových hodnotách, lépe jim svědčí 12–18 ˚C, snesou však poklesy až k nule. Nevyžadují ani vysokou vzdušnou vlhkost, rašelinný substrát v nádobě by však neměl vysychat. Letnění ve stínu na zahradě rostlinám prospívá. Dospělé kapradiny vytvářejí u báze mladé rostlinky, které lze snadno oddělit při přesazování. Mají velmi dekorativní listy, které jsou mimořádně trvanlivé ve váze - často se používají v květinářstvích do vazeb.