Zdroje: www.jardiner-malin.fr, www.bhg.com

Buďte nápadití i na malé zahradě

Jak na malý prostor? Nebojte se a raději šokujte, než abyste zůstali příliš při zdi. Krásné velké a prostorné domy i zahrady jsou fajn, ale spousta místa, znamená také moře práce. Podívejte se na svou miniaturní zahrádku z té lepší stránky. Nebojte se barev, velikosti ani struktur.

Malé pokoje, stejně jako malé zahrady, vás obejmou a uchlácholí, když si je uděláte pěkné a ve vašem stylu. Většina z nás nepotřebuje zahrady Versailles na svém zápraží, ale zelený kout, kde nám bude dobře a budeme zde chtít trávit čas.

Jaké triky se hodí pro malé zahrady?

Inspirujte se v tomto videopříspěvku. Tři triky pro malé venkovní prostory vám představí The Future Homes Network.

Zdroj: Youtube

Jaké další fígly se hodí do malých zahrádek? Ona kvetoucí noha nebo spíš pata živého plotu spočívá v podstříhání živého plotu tak, aby se uvolnila spodní část záhonu a bylo možné tento prostor osázet. Bohužel nejde o ideální způsob pěstování. Je třeba si uvědomit, že kořenový systém živého plotu bude velmi ztěžovat růst jiných rostlin. Rozhodně je to však místo dobré pro květináče!

To stejné můžete udělat také u všech větších stromů nebo keřů, které vám brání ve výhledu. Případně volte takové, které mají světlejší, tedy nepříliš hustou korunu. I v malé zahradě můžete pěstovat velký strom. Když ořežete spodní větve, vznikne vám deštník, který dá stín, ale zároveň nebude díky odstranění spodních větví bránit ve výhledu. Nabídne nejen vzdušnost, ale i prostor.

Na malém prostoru se nebojte bohatého osázení

Velkou parádu v jakékoli, i malé, zahradě udělají popínavé rostliny. Vesměs všechna zeleň je skvělá, ale pamatujte, že pokud se bude pnout po vašem domě, může poškodit omítku, v rostlině se bude šířit hmyz, případně hlodavci, a i o tuto zeleň se budete muset starat i ve větších výškách. Zvažte tedy, po čem budete takové rostliny pnout. V našich podmínkách se skvěle daří psímu vínu, přísavníku i břečťanu. Kvetoucí popínavky jsou například clematisy čili plaménky, povijnice nebo kapucínky. Krásně kvetou i voní zimolezy čili lonicery.

Malé zahrady jsou jako dělané pro vertikální pěstování, ale ne každému tento způsob vyhovuje. Nenechte se svazovat a nesuňte zeleň z centra zahrady ke stěnám.

Chcete-li barevnou louku na malé zahradě, nechejte dlažbu jen v místě posezení - všude jinde rozmístěte jen nášlapné kameny nebo cestičku. Veškeré zbylé prostory můžete osázet trvalkami, které budou tvořit koberce rostlin a prorůstat mezi kameny.

Malá zahrada je jen dalším pokojem vašeho domu

Chcete-li maličký, ale stylový kout v přírodě, slaďte nejen barvy květů, ale také materiálu. Tento malý prostor je pokračováním vašeho domova, klidně do něj vneste podobné prvky, jaké máte v bytě. Můžete se inspirovat nejen dovolenými v zahraničí, ale také tvary, materiály, barvami nebo tematickými doplňky.

Kouzelnou atmosféru dodají nejen solární světýlka, ale také vodní prvek. Ten sice není nutností, ale když se povede, může to být výjimečná zdobná dekorace. Stejně jako dřevěná nebo keramická soška či krásný glazovaný květináč, závěsné křeslo nebo houpačka.

Vyvarujte se malým trávníkům. Jejich údržbě se budete muset věnovat, protože vysoká tráva bude působit neutěšeně.

Související články