Nebaví vás ruční drhnutí? Zkuste myčku

Kameninové květináče a nádoby z pálené hlíny se udržují velmi snadno. Stačí, když je vymyjeme horkou vodou, případně můžeme pro jejich očistu využít myčku nádobí. Výhodou je, že nedochází ke ztrátě přirozené barvy. Po vyprázdnění nádoby musíme dokonale odstranit veškeré zbytky hlíny a dalších pevný části. Ty by mohly ucpat odtok, případně síta před čerpadlem myčky.

Odlišný přístup vyžadují plastové nádoby. Ty se v současnosti těší velké oblibě a to jak pro venkovní, tak i vnitřní pěstování. Aby si udržely pěkný vzhled co nejdéle, důkladně je umyjte proudem vlažné vody a vysušte. Mytí horkou vodou nebo jejich pobyt v myčce jsou vhodné. Snadno pak dochází ke ztrátě vybarvení, případně zašednutí. Pro ruční mytí použijte houbičku, případně měkký hadr. Termoplastické materiály snadno poškrábete, proto se vyhněte saponátům a abrazivním čistícím médiím.

Knoty ze samozavlažovacích nádob vyjměte, propláchněte proudem vody a ponechejte na slunečném místě proschnout. Indikační kapiláry stavu vody v truhlících vyjměte a otřete vlhkým hadrem. Případně vyzkoušet jejich funkčnost.

S chemií nebo bez?

Řadu z vás jistě bude zajímat, zda můžete při dezinfekci květináčů a truhlíků používat chemické prostředky. Abyste si zajistili zdravé rostliny, pak stačí nádoby velmi důkladně vymýt proudem vody a na sluníčku nechat vyschnout. Chemické prostředky pro ošetření rostlin a půdy jsou velmi populární, avšak o jejich neškodnosti se vedou rozáhlé debaty. Například při pěstování bylinek je vhodnější se chemii vyhnout.

Něco jiného je ošetření starších nádob s vybledlým odstínem. Pro zachování barevné atraktivity použijte sprej se silikonovým olejem. Ten naneste na vnější plochy plastových květináčů a následně jej rozetřete nesavým hadrem. Tak zabráníte dalšímu viditelnému stárnutí povrchu.

Vhodné skladování prodlouží životnost

Nádoby z termoplastu skladujte výhradně na tmavém místě, teplota příliš nehraje roli. Materiály při jejich výrobě prochází testováním v mrazu i horku. Velmi důležitá je však absence slunečního záření. Ač se květináče vyrábějí tak, že v sobě mají UV stabilizátory, ochrana nemusí být vždy stoprocentní. Pokud je skladujeme na slunečném místě, dochází k postupné ztrátě barvy. Ideální je skladování v tmavém sklepě nebo skříni.

Keramika a kamenina nevyžaduje speciální skladovací podmínky. Je vhodné je s ostatními nádobami uložit na jednom místě. Přehlednost vám pomůže udržet skládací regál, pro další využití je šikovné i vytřídění podle tvarů a velikostí.

Jak předcházet chorobám?

Zajímalo nás, jak to dělají ti, kteří potřebují vyčistit větší množství truhlíků či pěstebních nádob. Janě Třasákové se osvědčil následující postup: "Doporučuji mechanicky očistit nádoby od hrubých nečistot košťátkem, suchým hadrem, pak připravit v kbelíku do 10 l vody 3 dl sava a opláchnou nádoby tímto roztokem. Propláchnout jím i knoty, vše usušit a skladovat někde v suchu. Savo doporučujeme zejména, když rostliny v nádobách měly zjevné choroby - zahnívaly, plesnivěly, nebo trpěly virózou," vysvětluje Jana Třasáková (SEMPRA PRAHA a.s., střediskoHolice).