Hlavní zásadou při boji s plevelem je jeho pravidelné mechanické odstraňování ze zahrádky. Nejlépe se provádí za vlhka, po dešti, kdy je půda nasáklá vlhkostí a nežádoucí rostliny snadno vyjmeme pomocí ruční okopávačky. Sázecí lopatku používáme zásadně mezi řádky, abychom neporušili pěstovaným rostlinám kořenový systém.

Rotační nožové okopávačky nasadíme až tehdy, když plevel důkladně odstraníme. Pokud pletí zanedbáme a půdu rotavátorem zkypříme, dojde k nasekání rostlin na několik kusů. Zvlášť ty, které snadno vyrůstají i z menších částí kořenů či oddenků, nám připraví horké chvilky (např. pýr plazivý, svlačec rolní, pcháč oset, přeslička, bršlice kozí noha).

Plevel, který jsme ze zahrádky odstranili, nikdy ihned po práci neukládáme do kompostu. Dříve se běžně přistupovalo k pálení, to je však dnes často zakázáno obecními vyhláškami. Proto plevel nejprve necháme 2-3 týdny zaschnout a pak jej uložíme mezi dvě zhruba deseticentimetrové vrstvy nadrobno nasekané trávy. Tím, že se takto zpracovaná tráva silně zahřívá, zbytky plevelů jsou nadobro zničeny.

Pravidelné sečení luk také omezuje růst plevelů, především pak pampelišky, která se množí poletujícími semeny. V průběhu května je tak vhodné kosit vysokou trávu prvně a poté alespoň každých jeden a půl měsíce, aby se z louky nestalo semeniště nežádoucích rostlin.

Pravidelné sečení luk také omezuje růst plevelů, především pak pampelišky, která se množí poletujícími semeny. V průběhu května je tak vhodné kosit vysokou trávu prvně a poté alespoň každých jeden a půl měsíce, aby se z louky nestalo semeniště nežádoucích rostlin.

Postřiky využívejte opatrně

V poslední se stále častěji hovoří o škodlivosti přípravků určených k omezování výskytu plevelů v zahradě. Použití chemických prostředků ohrožuje drobný hmyz. Především včelstva jsou na chemické znečištění velmi citlivá, navíc mnohé postřiky kontaminují spodní vody.

Pokud se rozhodneme "hubící" přípravky použít, měli bychom se snažit najít výrobky co nejohleduplnější k našemu okolí, například přípravky na přírodní bázi. Důležité také je nepřekračovat doporučené dávkování.

K likvidaci plevele mezi dlažbou nebo jiným zpevněným povrchem máme po ruce hned dvě velmi šetrné možnosti. Rostliny spaříme vařící vodou, čímž je účinně zahubíme. Nebo můžeme využít speciální kartáč, který nasadíme na křovinořez místo strunové hlavy. Větší stroje pak používají mohutnější kartáč a jsou postaveny na robustnějším základu.

Nedejte plevelům šanci

Ideální stav je, nenechat plevelné rostliny rozrůst, popřípadě vysemenit. V okrasných částech zahrady se proto často používá mulč (kůra, štěrk, kamínky) nebo mulčovací textilie. V užitkové zahradě se snažíme o vhodné střídání rostlin a využíváme tzv. zelené hnojení. Pokud ponecháme část plochy obnaženou, plevelné rostliny se pokusí ji co nejrychleji obsadit. Pro boj s plevelem je ideální seznámit se s jeho životním cyklem (vytrvalý x jednoletý) a podmínkami, které umožňují jeho růst (složení půdy). Tak nejlépe zjistíme, kdy a jak proti němu efektivně zakročit.