obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Troška listí v jezírku nevadí. Poslouží vážkám jako peřina

Jsou snad nejkrásnějším klenotem létajícím nad hladinou zahradního jezírka. Nejprve však musí prožít několik let pod hladinou, nežli vystoupí z vody a promění se k nepoznání.

Křehké a lesklé mistryně v letu mohou stoupat a klesat, setrvávat na místě, aniž by změnily polohu těla – kam se hrabe vrtulník. Jsou rychlé, dravé a loví ve vzduchu. Drží se však blízko vody, ze které se zrodily. A do které opět nakladou svá vajíčka. Dravé larvy poté žijí v hlubinách jezírka několik let, než dokončí podivuhodnou přeměnu: vylezou na souš a ze staré pokožky se vyklube krásná vážka.

Vážky jsou nejkrásnější ozdobou zahradního jezírka a květin kolem něj Vážky jsou nejkrásnější ozdobou zahradního jezírka a květin kolem něj Zdroj: Shutterstock.com / Krasimir Matarov

Poduška z listí

Listí je třeba z hladiny jezírka pravidelně sbírat, aby se v něm nehromadilo. Málokdy se však podaří odstranit včas všechny listy – a není třeba si kvůli tomu dělat starosti, ba právě naopak. Kromě toho, že s trochou listí si ekosystém jezírka, hojně osazeného vodními rostlinami, poradí, má podzimní nadílka ještě jednu výhodu. Larvám vážek malá poduška z rozkládajícího se listí na dně jezírka totiž prospívá, a zvláště v zimě v ní nacházejí příjemný úkryt.

Dravé larvy vážek žijí několik let pod hladinou Dravé larvy vážek žijí několik let pod hladinou Zdroj: Shutterstock.com / MR.AUKID PHUMSIRICHAT

Dále je vhodné na březích jezírka pěstovat bahenní rostliny s pevnými stonky a listy, jako jsou například krásně kvetoucí kosatce. Právě na takové larvy vylézají, když nastane čas proměny v létající vážku.

proměna larvy v dospělou vážku proměna larvy v dospělou vážku Zdroj: Shutterstock.com / annick de caluwe1980

Sledovat tuto proměnu na vlastní oči je nezapomenutelný zážitek. Přiblížit vám ho může článek  Zázrak v zahradním jezírku: Jak se líhnou vážky?

Akční letáky