Truhlíky a květináče plné rostlin skvěle doplní každý balkon i terasu, spousta zahrádkářů se tak již nemohla dočkat doby, kdy se budou moci do jejich vysazování pustit. A ta přišla právě nyní. Nejrozšířenějšími rostlinami, které jsou pro venkovní růst velmi vhodné, jsou petúnie a pelargonie. Těch zahradnictví nabízejí desítky různých barev, a navíc s nimi mají zahrádkáři nejvíce zkušeností. Klasické složení svých truhlíků však můžete doplnit i o jiné, neméně krásné rostliny, které jim dodají na originalitě.

Ne všechny rostliny si spolu rozumí

Při sázení rostlin je nutné brát na vědomí, že ne všem vyhovují stejné podmínky. Například takové petúnie, muškáty či verbena si nejvíce užívají na slunci, a je tedy důležité je vysadit na jižní stranu. A právě tam si skvěle hoví i takový osteospermum. Jde o kopretinu z jižní Afriky, která vytváří krátké převisy v bílé, růžové, nafialovělé, modravé či dokonce žluté až oranžové barvě. Vaše každoroční stálice tak prozáří a vytvoří netradiční kombinaci.

Stejně tak si na slunném a teplém místě užívají rostlinky s názvem million bells (miliony zvonků). Zároveň je však nesmírně důležité bránit je před deštěm a větrem. Jsou ovšem poněkud náročnější na údržbu. Aby totiž bohatě kvetly, musí mít kvalitní substrát, pravidelnou výživu a během opravdu horkých dnů je nutné je až dvakrát denně zalévat. Na druhou stranu takový kosmatec moc péče nevyžaduje. Pochází z jižní Afriky, a tak je na nedostatek vláhy zvyklý. Jeho další výhodou je, že v podstatě nepotřebuje přihnojování. I bez větší pozornosti tak nabídne krásu svých květů.

Truhlíky na místa, kam se moc slunečních paprsků nedostane

Pokud máte balkon orientovaný na severní stranu, a proto se na něj přímé sluneční světlo dostane jen krátce či vůbec, nezoufejte. Do truhlíku lze vysadit velké množství rostlin, které nabídnou krásné květy i bez Slunce. Na takových místech se nejvíce daří všem druhům begónií. Těm vyhovuje polostín, je však nutné je chránit před větrem a deštěm.

Stejně tak lze na stinná místa přesunou na letní sezónu pokojové rostliny, které venkovní prostředí jen ocení. Ve vyšších teplotách je ovšem nutné počítat s tím, že substrát mnohem snadněji vysychá, a tak je důležité vaše oblíbené rostlinky o to častěji zalévat. Mezi další rostliny, kterým se daří na stinných a vlhčích místech, jsou například fuchsie, begónie, netýkavky či okrasné kopřivy.

Kombinací zkrátka existuje nepřeberné množství. Jen je třeba myslet na to, co je pro kterou rostlinku vhodné, aby si společně rozuměly a vytvořily nádherné a barevné složení, jež budou vaši sousedi jen obdivovat.

Zdroje:

floranazahrade.cz, abecedazahrady.dama.cz