obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Trvalkové záhony, základ krásné zahrady: fotografie pro inspiraci

Pohled na promyšlené trvalkové výsadby, které poutají zrak od jara do podzimu – a mnohé i v zimě, se na rozdíl od trávníku neomrzí. Proměňují se, jsou živé, těší nás barvou, mohou lákat motýly.

Dobře založený trvalkový záhon je na údržbu méně náročný, nežli trávník. Trvalky koření hlouběji, nikdo je netrápí odstraňováním listů, a tudíž potřebují méně vody i hnojiva. To však platí až poté, co se ujmou a vzrostou, a pokud mezi nimi neponecháváte holou půdu. Ideální dobou pro zakládání záhonů je jaro nebo podzim.

Záhon, jehož spodní patro tvoří koberec kakostů, oživují ho ohnivě zbarvené zápleváky, růžové rozchodníky a zjemňují okrasné traviny:

trvalková výsadba: kakost, záplevák, rozchodník, okrasnné trávy trvalková výsadba: kakost, záplevák, rozchodník, okrasnné trávy Zdroj: Shutterstock.com / Paul Wishart trvalková výsadba: kakost, záplevák, rozchodník, okrasnné trávyAutor: Shutterstock.com / Paul Wishart

Tipy pro trvalkové výsadby

  • Vybírejte trvalky s ohledem na podmínky zahrady a stanoviště (půda těžká či lehká, slunce či stín)
  • Půdu mezi sazenicemi mulčujte, abyste chránili půdu před vysycháním a zaplevelením.

 

Veselý záhon tvořený pivoňkami, kosatci, diviznou, kontryhelem měkkým, slézem, okrasným česnekem a travinami:

: Veselý záhon tvořený pivoňkami, kosatci, diviznou, kontryhelem měkkým, slézem, okrasným česnekem a travinami Veselý záhon tvořený pivoňkami, kosatci, diviznou, kontryhelem měkkým, slézem, okrasným česnekem a travinami Zdroj: Shutterstock.com / Del Boy

  • Na zaplnění mezer mezi trvalkami (než se rozrostou), můžete využít letničky. Nejlépe takové, které se množí samovýsevem, ale nejsou tak mohutné, aby trvalky utlačovaly – naopak s jejich rozvojem samy pomalu ustoupí.

 

Půvabnému záhonu dominují náprstníky a jiřinky, doplňují je traviny:

Půvabnému záhonu dominují náprstníky a jiřinky, doplňují je traviny Půvabnému záhonu dominují náprstníky a jiřinky, doplňují je traviny Zdroj: Shutterstock.com / Del Boy

  • Kvetoucí trvalky lze kombinovat i s nižšími keři, okrasnými trávami i výraznými dvouletkami.
  • Pokud mezi trvalky vysadíte okrasné cibuloviny, bude záhon plný barev již časně zjara.

 

Pestrobarevnou směs tvoří máčky, kraspedie kulovité, okrasné česneky a řebříčky, rmen barvířský, levandule, slézy, kopretiny, divizny, rozrazil klasnatý a další trvalky:

trvalková výsadba: řebíček, máčka, okrasný česnek, kraspedie, kopretiny aj. trvalková výsadba: řebíček, máčka, okrasný česnek, kraspedie, kopretiny aj. Zdroj: Shutterstock.com / Del Boy

Založení záhonu je náročnější, ale do budoucna se vyplatí. Dobře zvolená kompozice pokvete od jara do podzimu, můžete si hrát s barvami květů i listů, tvary rostlin. Výběr zahradních trvalek je tak široký, že jistě najdete druhy a odrůdy, které se nám líbí a zároveň jim vyhovuje naše půda a hodí se k sobě.

Akční letáky