Pohled na rozkvetlé květinové záhony je slast pro oči. Nic ale není bez práce a o většinu rostlin na zahradě je potřeba se starat. Některé rostliny vyžadují starost jen malou, některé se zase neobejdou bez vydatnější péče. A právě první jarní měsíce jsou obdobím, kdy se na zahrádku vrhnout a věnovat trvalkám pozornost, kterou potřebují.

Trvalky ostříhejte

Aby vás trvalky obdarovaly krásnými květy, je potřeba je v pravý čas ostříhat. Máte dvě možnosti. Někdo je stříhá již na podzim, důvodem je úklid záhonu a zahrady. Druhá a přínosnější možnost je zastřihávat trvalky až v předjaří. Nechat trvalky bez povšimnutí přes zimu má hned několik benefitů. Zahrada nezůstane holá a i suché květy mohou vypadat dobře. Důkazem jsou například třapatkovky, mezi něž patří velmi známá léčivka s nachovými květy nebo také zavinutky (Monarda). Navíc staré stonky s květy budou chránit zbytek rostliny před vymrznutím a vytvoří tak skvělé podmínky pro jejich výkvět následující rok.

Které trvalky v prvních jarních měsících zastřihnout? Podívejte se na podrobný návod v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Ochrana odumřelými částmi rostlin nových listových růžic se týká hlavně zápleváků a zavinutek. Jakmile se ale jaro začíná aktivně hlásit o slovo, je na čase odumřelé nadzemní části rostlin odstranit, aby nový život měl kam růst.

Okrasným travám zima sluší

Mezi další trvalky, o jejichž péči byste se měli začít aktivněji zajímat na začátku jara nebo v předjaří, jsou ozdobnice (Miscanthus). Z nich se přes zimu stane krásná dekorace zahrady jako z ledového království, pak už je ale potřeba se zbavit odumřelých částí, abyste nepřišli o nové lístky, zabránili riziku vyhnívání a vymrzání nově obrůstajících trsů. To samé platí i pro dochany.

Zachovejte barvy

Až teprve jarní údržbu je dobré provést u dlužich (Heuchera). Jedná se o podrostové trvalky, a kdybyste jim věnovali péči dřív, připravili byste se o nádhernou paletu barev, které dokážou listy těchto trvalek vykouzlit. Nádhernou podívanou na polozelené listy vám během zimy nabízely i kakosty. Aby jejich krása zůstala zachována, teď je správná doba k jejich zastřižení.

Jarní řez levandule je zásadní

Začátek jara je nejvhodnější období i na úpravu bylinek, které se pomalu probouzejí ze zimního spánku. Chladné počasí samozřejmě ještě neřeklo poslední slovo, ale slunce už je natolik silné, aby se bylinkám po zastřižení dobře dařilo. Pokud tedy máte na zahradě voňavou levanduli, léčivou šalvěj nebo půvabnou svatolínu, počkejte, až začnou rašit a staré odumřelé části zastřihněte.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, izahradkar.cz