Zahrada je pro všechny oázou pohody, klidu a relaxu. Tak proč si tuto atmosféru neprodloužit co nejdéle, když už je u nás léto tak krátké a neskutečně rychle utíká. Není tedy od věci pěstovat trvalky, které vám pokvetou v pozdním létě a mnohé znich až do podzimu. Které to jsou?

Chcete se inspirovat, jak osázet zahradu, aby kvetla od jara do podzimu? Inspirujte se na tomto videu:

Zdroj: Youtube

Třapatka velkokvětá (Rudbeckia grandiflora)

Možná znáte tuto trvalku také pod názvem slunečná třapatka a je pro ni charakteristický hustý kompaktní trs s velkým množstvím zlatožlutých květů s hnědým středem. Kdysi byla ozdobou každé zahrádky našich babiček. Vyhovuje ji slunné místo s výživnou a propustnou půdou, rostlina zpravidla začne vykvétat během června a tento stav trvá až do konce září. Mnoho floristů dokonce tuto květinu využívá do podzimních kytic.

Hvězdnice křovitá (Aster dumosus)

Tato trvalka je na podzim doslova klenotem záhonu. Její fialovorůžové květy jsou totiž nepřehlédnutelnou nádherou až do prvních mrazů. Zpravidla vyrůstá v hustých trsech, a tak je možné ji použít jako výsadbu podél chodníků či jako zajímavé zátiší v blízkosti dalších trvalek. Nejlépe se jí bude dařit na přímém slunci, v dostatečně propustné a mírně suché zemině.

Hvězdnice novobelgická (Aster novi-belgii)

Tato vyšší, ještě na podzim kvetoucí trvalka oslní modrofialovými nebo fialovorůžovými květy, dle konkrétního druhu. Hodí se především k výsadbě do smíšených záhonů na slunné stanoviště a určitě se jí bude skvěle dařit v propustných hlinitopísčitých půdách. Některé odrůdy snesou mrazy až do -35 °C.

Jiřina (Dahlia)

Pokud chcete mít zahradu rozkvetlou až do pozdního léta, pěstujte také jiřiny. V současné době je jich na trhu opravdu pestrá škála všech možných druhů a kultivarů. Zpravidla tvoří velké keře pokryté bohatými květy, které jsou nesmírně přitažlivé pro všechny opylovače pozdní sezóny.

Jiřiny patří k jedněm z nejvděčnějších podzimních květin a můžete je mít v mnoha odstínech. Kdysi je dokonce milovala Božena Němcová a v podzimním čase se také v minulé době pořádaly zdobené jiřinkové bály.

Slunečnice (Helianthus)

Nádherné květy slunečnic jsou ozdobou všech zahrad až do pozdního podzimu, kdy dozrávají jejich semena. V tu dobu jsou tyto květiny velice atraktivní pro ptáky pozdní sezóny, protože v nich nacházejí výživnou potravu. Pokud chcete, aby vám slunečnice prospívala, bude se jí dařit zejména v černozemních a hnědozemních typech zeminy, a to vždy s dostatečnou zásobou živin. Stejně tak jí uděláte dobře, když jí dopřejete půdní pH v rozmezí 6 až 7,2 a dostatek slunce.

Související články

Zdroje: www.gardeningknowhow.com, www.hobbio.cz, www.receptyprimanapadu.cz