V nádobách lze pěstovat téměř jakékoli vytrvalé rostliny, jejichž rozměry to umožňují. Nádoby musí odpovídat jejich vzrůstu, být stabilní a při celoročním pobytu venku i mrazuvzdorné. Protože nádoby promrznou snadněji nežli volná půda, na zimu je budete muset izolovat proti mrazu. Ale to je stále mnohem snazší, nežli přemisťování rostlin, zvláště pokud například v teplém bytě nemáte vhodné místo pro jejich přezimování. Substrát v nádobách také snadněji vyschne, proto je třeba dbát na zálivku, a od jara do podzimu doplnit živiny přihnojováním. Jinak je ale zahrádka v květináčích nenáročná: odpadává například boj s plevelem i plzáky.

Stromky a keře v květináčích

Jehličnany a další stálezelené dřeviny budou velmi dekorativní i v zimě, kterou navíc výborně snášejí.

Balkón se může proměnit v malou zahrádku díky dřevinám. Ideální jsou zakrslé jehličnany i listnáče, nejlépe stálezelené, doplňovat je ale mohou i druhy opadavé, jako napříkald zakrslé okrasné javory. Výběr je dnes neuvěřitelně široký.

  • Z jehličnanů jsou zakrslé formy vyšlechtěny smrku ztepilého i sivého, borovice, jalovce či cypřišku, modřínu.
  • Vhodný je i zastřihávaný buxus, cesmína, nízké kultivary skalníku, azalky a zakrslé rododenrony.
  • Ideální stálezelené balkónové rostliny jsou vřesy a vřesovce. Můžete vybírat z různých velikostí i tvarů pohledných keříků, a také druhy s odlišnou doby květu, které si budou podávat oktrasnou štafetu. Některé vřesovce kvetou i uprostřed zimy!
  • Celoročně v nádobách lze pěstovat i bonsaje, pokud se jedná o naše původní, mrazuvzdorné dřeviny.

Kvetoucí letničky na balkóně

Kombinace záhonových mrazuvzdorných trvalek v truhlících nabízejí široké možnosti a odpadá každoroční nákup nových sazeniček, výsevy a předpěstování, neb nutnost uchování muškátů na bezmrazém místě přes zimu.

  • Pestrou jarní paletu poskytnou prvosenky a cibuloviny, které kvetou od března do května.
  • O trochu vyšší jsou okrasné sedmikrásky, jejichž plnokvěté, růžové či červené úbory rozkvétají od března do června. Velmi oblíbený je například kultivar ´Pomponette´.
  • Celou barevnou škálu od žluté, přes červenou až po temně fialovou mají také variety chejru vonného, který kvete od dubna do června.
  • Od jara až do podzimu kvetou rozmanité odrůdy violky ostruhaté, jejichž velkokvěté fialové kultivary vypadají velmi pěkně i samostatně.
  • Jedinečné jsou v truhlících zakrslé či větší půdopokryvné růže, které však potřebují ještě důkladnější ochranu na zimu, něž ostatní druhy. Lze kombinovat například s nízkou levandulí.
  • Mezi pohledné a navíc velmi houževnaté rostliny vhodné do nádob patří na sklonku léta růžově kvetoucí rozchodníky, kterým budou svědčit i horká a výslunná místa u jižních zdí, přičemž dobře snášejí občasné sucho. Podobně nenáročné jsou i netřesky.

Vytrvalé bylinky a traviny

V nádobách lze celoročně pěstovat i aromatické bylinky, které jsou velmi dekorativní a přinášejí i užitek. Mrazuvzdorná je levandule, šalvěj, kterou můžete pěstovat i jako kultivar se stříbřitými listy, tymián, mateřídouška, máta, saturejka.

Působivé i odolné jsou také okrasné trávy, které lze doplňovat nápadně kvetoucími rostlinami. Hodí se všechny nižší druhy, které můžete kombinovat podle tvaru a barev, jež jsou u různých druhů a kultivarů velmi rozmanité a ozdobné - stříbřité ostřice, červené kostřavy...

Letní hosté

V létě můžete balkón oživit i letněnými pokojovými rostlinami – pobyt venku jim prospívá. Oblíbené přenosné rostliny, jako je krásně kvetoucí oleandr, fuchsie, citrusy a další druhy, můžete od jara do podzimu rovněž pěstovat na balkóně, přezimovat ale musí na chladném místě, například v ložnici. Některé je však možné přezimovat i na chladném, tmavém místě.