Pestrokvětost tulipánů způsobuje zákeřný virus.
Zdroj: Profimedia

Pestrokvětost tulipánů způsobuje zákeřný virus: Zasáhněte raději ihned

Pokud s oblibou pěstujete tulipány a vaše záhony na jaře září barvami, měli byste zbystřit pozornost. Často se u nich vyskytuje choroba, která není na první pohled ze začátku vůbec patrná.

V záplavě barevných květů tulipánů si ani nevšimnete, že se některé proměnily v žíhané. Pokud světlé proužky spatříte na tmavých květech, jedná se s největší pravděpopodobností o virovou pestrokvětost tulipánů. Pokud jste objevili tmavé proužky na světlých květech, jde spíše o genetický problém. 

Pozor na mšice i dotyk

Ovšem zpět ke zrádné chorobě, virové pěstrokvětosti. Přenášejí je mšice, ale můžete to být i vy sami, když při řezu květin dotekem nevědomky přenesete chorobu na okolní rostliny. Bohužel virová pestrokvětost není jedinou chorobou, která vašim tulipánům hrozí. Jejich cibule trpí častými houbovými chorobami - bortrytidou a fuzariózou. Během zimy se drží v cibulích a v době růstu a květu se projevují tak, že rostliny rychle sesychají. Pamatujte na to při zasazování cibulek na podzim, odloupněte vrchní slupku, a pokud pod ní spatříte šedé skvrny, musíte je bohužel vyhodit.

I takto může vypadat napadený květ virovou pestrokvětostí. Zdroj: Profimedia

Napadené cibulky

Napadené rostliny virovou pestrokvětostí musíte okamžitě zklividovat, jinak hrozí, že se rozšíří na ostatní rostliny. Je nutné ze země vydloubat i cibulky a vyhodit je. S tímto zásahem rozhodně neváhejte, můžete přijít i o všechny tulipány. Houbovým chorobám můžete i předejít, neprospívá jím přehnojený záhon, snadno také napadnou různě poškozené rostliny. Mohou se projevit i jako tečky na listech a květech nebo černé skvrny na listech.

Houbové choroby napadají i listy. Zdroj: Profimedia

Zkuste fungicid

Objevili jste napadení včas? Pomůže rychlý zásah fungicidním přípravkem, aplikujte ho na špičky listů a pokračujte asi dva týdny, dokud se na rostlině neobjeví poupata. V ten okamžik postřik přerušte, počkejte, až květiny odkvetou, a poté pokračujte zhruba každé tři týdny. Aplikujte vždy v souladu s návodem na obalu a během suchého počasí. Důležité je také cibulky, než je uložíte ve sklepě, zkontrolovat. Příští rok je pak vysaďte na jiný záhon. Vyplatí se cibulky před výsadbou i namořit.

Zdroje:www.nasezahrada.comzmagazin.cz

Akční letáky