obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Turany vnesou do podzimní zahrady záplavu pastelových barev

Jejich něžné květní úbory se podobají astrám. Mohutné rostliny bohatě kvetou od léta až do zimy, zahradu zkrášlí svým přirozeným půvabem. Vyberte si k množství odrůd, sázet můžete i na podzim.

Turany (Erigeron)jsou ideální trvalky do nenáročných, dekorativních výsadeb, hodí se i k řezu. Jsou 40-80 cm vysoké, bohatě větvené a hojně kvetoucí. Úbory se žlutými středy a tenkými paprsky různých barev se rozvíjejí od počátku léta až do podzimu.

Turany i astry nasytí před zimou včely, čmeláky i rovněž užitečné pestřenky Turany i astry nasytí před zimou včely, čmeláky i rovněž užitečné pestřenky Zdroj: Shutterstock.com / Meriluxa

Tipy pro záplavu květů

  • Turany pěstujeme na slunném místě, jen tam předvedou svou krásu naplno.
  • Podzimní kvetení podpoříme seříznutím po prvním, časně letním kvetení. Po seříznutí je přihnojíme, aby měly sílu znovu obrazit a kvést. Ideální je tekuté organické hnojivo podporující kvetení, například zkvašený drůbeží trus (koncentrát lze i zakoupit).
  • Vysoké kultivary, které mají za vytrvalých dešťů tendenci k poléhání, můžeme podepřít jen jednoduchými vidlicemi ze zabodnutých proutků či klacíků. Mnohé novější odrůdy jsou v tomto směru odolnější.

 

Bohatě větvené turany kvetou velmi dlouho, zde právě rozkvétají Bohatě větvené turany kvetou velmi dlouho, zde právě rozkvétají Zdroj: Shutterstock.com / Kazakov Maksim

Výsadba

  • Turany můžeme vysazovat na podzim i na jaře. Svědčí jim kvalitní zahradní půda, humózní a propustná. V příliš těžkých jílovitých půdách neprospívají - vylehčíme je proto pískem a obohatíme kompostem. Vzhledem k tomu, že se turan časem rozrůstá a mohutní, vysazujeme zvláště vyšší odrůdy až 60 cm od sebe, půdu mezi nimi mulčujeme.
  • Mladé sazenice po výsadbě a dále v období růstu a květu ocení zálivku, zvláště pokud je dlouhodobé sucho. Starší rostliny s mohutnými kořeny si poradí i bez ní, když půdu před vysycháním ochráníme mulčování.
  • Turany jsou dlouhověké, nejméně prvních šest let jejich trsy mohutní a nesou stále více květů. Poté mohou kvést méně, pomůže dělení trsů nebo výsadba nových sazeniček z řízků.

 

  Turan karvinského je vhodný do nádob, narozdíl od turanu nádherného a jeho hybridů není mrazuvzdorný Turan karvinského je vhodný do nádob, narozdíl od turanu nádherného a jeho hybridů není mrazuvzdorný Zdroj: Shutterstock.com / Peter Turner Photography

Druhy a odrůdy

Turan nádherný (Erigeron speciosus) je severoamerický druh, který spolu s kolegou E. macaranthus stojí za vznikem většiny zahradních kultivarů, označovaných obvykle jako Erigeron x hybridus . Wuppertal‘ je až 80 cm vysoký, raný, se stříbřitě fialovými květenstvími. ‚Adria‘ je až 60 cm vysoký, časně kvetoucí kultivar se světle fialovými, poloplnými úbory. Rote Schönheit‘ má úbory růžové a poloplné, je kolem 50 cm vysoký. ‚Schloss Hellenstein‘ je pozdní, až 60 cm vysoký kultivar s tmavým, modrofialovým květenstvím. ‚Mrs. E.H. Beale‘ kvete ve světle šeříkových barvách, a to výjimečně dlouho. Sommerneuschnee‘ je starý, klasický kultivar, jehož bělostná květenství při dokvětu jemně zrůžoví. Půvabný je i nižší a bohatě kvetoucí turan karvinského, vhodný pro pěstování v nádobách - není mrazuvzdorný, na zimu ho proto přesuneme na chráněné místo.

Akční letáky