Tužebník jilmový je vytrvalou bylinou, která se může tyčit do výše až dvou metrů. Rozpoznáme ho především díky hustému vrcholíku. Květy mají bílou až žlutou barvu a typické jsou i svou silnou omamnou vůní. Když si k nim přivoníte, mohou vám připomínat vůni mandlí. Tužebník ale můžeme poznat i podle cca 7 cm dlouhých řapíkatých listů, které jsou ze spodní strany chlupaté.

Poznáte tužebník a víte o něm všechno: Možná se více dozvíte z tohoto videa na youtube na kanálu Šťastní lidé:

Zdroj: Youtube

Kde ho najdeme?

Dalším rozpoznávacím znakem může být i stanoviště, na kterém se rostlina nachází. Vzhledem k jeho vlhkomilnosti se s ním nejčastěji můžeme setkat v okolí potoků, řek i rybníků, ale i na podmáčených loukách. A proč tužebník vůbec hledat? Pomůže nám v boji proti horečce, různým zánětům a v mnohém dalším!

Jak na sběr květů

Za léčivými účinky stojí především silice a flavonoidy a několik dalších látek, které jsou obsaženy v květech. Toto složení se svými účinky dost podobá právě aspirinu, a tak se jednoznačně nabízí květy tužebníku natrhat a využít je k léčbě například horečky. A kdy vyrazit na sběr? Sbírají se především květy, ale natrhat můžete i celou kvetoucí nať.

Doba kvetení probíhá obvykle od května až do konce léta. Počkejte si však, až začnou spodní květy odkvétat a bude suché počasí. Také musíme počítat s tím, že oblibě se tužebník netěší jen u lidí, ale i u malých černých broučků, kteří se v květech hojně vyskytují, a tak předtím, než si tužebník přinesete domů, nechte radši broučky z květů vylézt.

Květy tužebníku – lék skoro na všechno

Možná vás překvapí, jak blahodárný vliv tužebník má. Pomoct nám podle vědců může při spoustě nejrůznějších zdravotních obtíží. Kromě tišení bolesti a snížení horečky pomáhá i v oblasti trávení. Vzhledem k protizánětlivým účinkům nás dozajista nepřekvapí, že po něm můžeme sáhnout při zánětu žaludku, ale i při pálení žáhy, průjmu či žaludečních vředech.

Ale i přesto to stále není vše, co nám může nabídnout. Trápí-li nás třeba zánět spojivek, kožní problémy či bolesti kloubů, i v těchto případech u něj můžeme hledat pomoc a úlevu.

Čaj, tinktura, anebo dokonce koupel

O tomto úžasném všeléku už jsme si řekli téměř vše. Je tedy na místě zmínit, v jaké formě ho můžeme použít a co vše z květů můžeme vykouzlit. Jako u většiny podobných bylin i z tužebníku můžeme udělat čaj. Oblíbeným způsobem zpracování je však i tinktura, kterou můžeme použít třeba na obklad.

Když se budeme bavit o zevnímu způsobu užití, od věci není ani vyzkoušet tužebníkovou koupel, která napomůže hojení vnějších zranění či při kožních problémech. Naší kreativitě se ovšem meze nekladou, a tak můžeme vyzkoušet vyrobit třeba sirup nebo limonádu a mnoho dalšího.

Související články

Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, zdravi.euro, bylinkyprovsechny, jakbytfit