Udatna (Aruncus) je působivou solitérou, lépe však vynikne alespoň v malé skupince. Vynikne na pozadí vlhčích trvalkových záhonů, například se zvonky, kakosty, omějem, trávou metlicí trsnatou. Hodí se také na břeh většího zahradního jezírka, jsou ideální do přírodních a venkovských zahrad. Poslouží i jako krásné doplňky letních kytic.

Humus, mulč a listovka je to pravé

Udatně se bude dařit v kypré, vlhké, na humus a živiny bohaté půdě. Může být i těžší, jílovitá. Nemá ráda sucho, při nedostatku vláhy brzo vadne a ztrácí krásu. Oddenky starších rostlin někdy vystupují nad půdu, přisypeme jim proto kyprou zeminu, listovku nebo kompost. Mulčování listím nebo kompostovanou kůrou je pro udatnu tím nejlepším, co jí můžeme dopřát.

Brzy zjara můžeme rostliny namnožit dělením trsů. Snazší je to u mladších – starší mají dřevnatý oddenek. Snadno se množí i výsevem a samovýsevem. Zvláště pokud pěstujeme původní druhy, můžeme toho využít.

Druhy pro malé i velké zahrady

Udatna lesní (Aruncus dioicus) je naše původní, až 2 m vysoká trvalka. Roste ve vlhkém stínu pod korunami stromů, v roklinách, u potůčků a pramenů. Kvete v červnu a červenci, načechraná květenství jsou až půl metru vysoká. Kromě původního druhu můžeme pěstovat i řadu kultivarů s ještě dekorativnějšími květenstvími a zajímavě zbarvenými listy.

Udatna trpasličí (Aruncus aethusifolius) pochází z východní Asie. Je mnohem nižší, jen 15-40 cm, podle kultivaru. Hodí se proto i jako půdopokryvná rostlina do stínu, je velmi dlouhověká – až po deseti letech může porost potřebovat omladit. Daří se jí i v polostínu a vydrží dokonce i na slunci, pokud bude mít dostatečně vlhkou půdu. Kvete od května do června nebo července, květenství jsou bílá či krémová. Dekorativní jsou jemně členěné listy, které se na podzim barví do červena.

Kultivar ´Misty Lace´ vzniknul křížením udatny lesní a trpasličí. Poskytne nám proto střední velikost. Je odolnější vůči horkému létu nežli udatna lesní, i jemu však svědčí polostín.