Vlastní úprava předzahrádky dává velký prostor fantazii a kreativitě. Přesto byste se neměli nechat příliš unést svými představami, abyste předzahrádce ještě neuškodili. Ne nadarmo se totiž říká, že v jednoduchosti je krása, a proto si ještě před realizací dobře promyslete, co a jak uděláte. Následující tipy vám s tím dokážou pomoct.

Nechte se inspirovat videem, ve kterém můžete vidět spoustu nádherných předzahrádek a malých zahrad:

Zdroj: Youtube

Levnější nákup rostlin

Chystáte se upravit svou předzahrádku vysazením rostlin? Máte dvě možnosti, jak rostliny zakoupit levněji. Buď je seženete v podobě semen, anebo si počkáte na konec léta, kdy zahradnické obchody vyprodávají své zboží. Zasadit však můžete také řízky z rostlin, které vám na zahradě již rostou.

Zvolte správné rostliny

Rostliny hrají v předzahrádce hlavní roli, a proto jim věnujte dostatečnou pozornost. Některé jednoleté rostliny mohou být krásné, ale jak už z názvu vyplývá, vydrží pouze jednu vegetační sezonu. Abyste nemuseli každý rok kupovat nové sazenice, zaměřte se raději na trvalky. Dejte si pozor také na příliš velkou různorodost rostlin. Obecně je doporučováno, že byste na své předzahrádce měli mít maximálně 5 druhů rostlin.

Mezery vyplní traviny

Jakmile budete mít předzahrádku osázenou, mohou se v ní vyskytovat nevzhledná prázdná místa, na která se skvěle hodí okrasné trávy. Zprvu jich nemusíte ani kupovat tolik, jelikož rychle rostou a brzy vám tak krásně zhoustnou.

Hustá výsadba proti plevelu

Stylová a elegantní předzahrádka přece nemůže být prorostlá všemožným plevelem. Jak se mu ale bránit s co nejmenšími náklady i prací? Myslete na něj hned od začátku při úpravě předzahrádky. Plevel využívá pro svůj růst otevřenou půdu s dostatkem světla a vlhkosti. Osázejte proto veškerý prostor hustě nebo otevřená místa zkrátka zakryjte mulčem.

Chodníček lemovaný keři

Vede ke vchodu do vašeho domu chodníček nebo cestička? Osázejte ji po okrajích z obou stran malými keříky, které vytvoří dokonalý vzhled jako z pohádky. Údržba trpasličích keříků není nijak složitá, pouze je budete muset jednou za čas sestřihnout, aby byly kompaktní.

Kameny, písek a oblázky

Mimo rostlin se nebojte použít rovněž různé velikosti kamenů od těch velkých až po ty malé oblázky. S nimi skvěle ohraničíte celou předzahrádku, a ještě do ní přidáte další přírodní motiv. Pracovat můžete také s pískem či s mulčovací kůrou, která dodá krásný vzhled malým nášlapným deskám.

Doladění předzahrádky

Máte předzahrádku promyšlenou, ale stále jí něco málo chybí? Zkuste do ní zakomponovat malé skořepinové jezírko, lavičku nebo keramické skřítky či trpaslíky. S takovými dekoracemi si můžete pohrát dle libosti. Dokonalému vzhledu předzahrádky pomůže také živý plot, na který se hodí túje, jalovce nebo devaterník.

Jak správně zavařovat ovoce a připravovat marmelády? To si poslechněte v nejnovější poradně našeho podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Související články

Zdroje: bhg.com, lifestylers.cz, obi.cz