Bez vitamínů není zdraví. Většina odborníků se pak shoduje na tom, že nejlepším zdrojem je ovoce a zelenina, kde jsou látky v komplexu, nikoli tabletky. Vlastní sladké ovoce je jednoznačně nejlepší – cenné látky ani chuť není poznamenána chemickým ošetřováním, dlouhým skladováním a přepravou. Pěstování ovoce je obecně méně náročné, než zeleniny. Zvládne jej každý, aniž by k tomu potřeboval mnoho času. Ovocné dřeviny vás za poměrně málo péče zahrnou spoustou zdravých a lahodných plodů. Důležitá je však také rozmanitost – z hlediska zdraví i chuti. Nespokojte se proto s dvěma druhy ovocných stromů a keřem rybízu. Vaše zahrada vám může dát mnohem víc
Kvalitní sazenice zajímavých a exotických ovocných dřevin, které vám přinesou radost a velký užitek, nabízí Subtropické zahradnictví Kruh u Jilemnice.
Toto vyhlášené zahradnictví již od roku 1976 pěstuje a množí rozmanité druhy užitkových i okrasných, většinou cizokrajných rostlin, které však lze s úspěchem pěstovat i u nás. K sazenicím za dobrou cenu dostanete i návod k pěstování.
Vybíráme zajímavou ochutnávku ze sladké a zdravé nabídky:
Fíkovník dotato
Víte, jak chutná čerstvý, slaďounký, ale stále šťavnatý fík? Je to delikatesa, kterou ocení dokonce i lidé, kteří sušené fíky rádi nemají. Plody, které nesníte přímo, můžete sušit, anebo z nich připravit výtečnou marmeládu.
Fíkovníky patří mezi nejodolnější subtropické rostliny. Vzhledově atraktivní fíkovník dotato je natolik nenáročný, že jej můžete snadno pěstovat na terase i i na zahradě. Plodí již 2. rokem, a to velmi bohatě - při dobré péči obvykle dvakrát ročně.
- Fíkovník můžete pěstovat i ve větších nádobách na balkóně či terase.
- Přes léto jej umístěte na slunném místě.
- Fíkovník vyžaduje propustnou zeminu složenou ze zahradnickéhosubstrátu a 10% písku.
- Během vegetace jej vydatně zalévejte
- V zimě nechejte rostliny odpočinout v chladné místnosti, kde nemusí být světlo – fíkovník je opadavý a v zimě proto slunce nepostrádá. Nasazené a nevyzrálé plody z podzimní násady po opadu listů na rostlině přezimují, v příštím roce pokračují v růstu a velmi brzo dozrají.
- V zimě, kdy shodí listy, potřebuje alespoň dva měsíce vegetačního klidu. V té době jej zavlažujte minimálně, jen aby zemina zcela nevyschla.
- Starší rostliny jsou vůči mrazu odolnější a v mírnějších oblastech proto přežijí i venku, pokud je ochráníte nahrnutím hlíny a přikrývkou chvojí, slámy, listí. I když rostlina omrzne, z kořenů vyraší nové, rovněž plodonosné pruty. Dává pak však obvykle jen jednu úrodu ročně, nezralé plody nepřezimují.
- Během jara a léta jednou týdně přihnojujte univerzálním hnojivem. V září je pak vhodné hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku, který podpoří odolnost vůči zimě.
- Pokud chcete keř řezem zakrátit, nejlepší termín je konec února.
- objednat u Subtropického zahradnictví
Morušovník černý
Moruše, bájný strom, jehož listím se živí bourec morušový, produkující hedvábí, pochází z Asie. Ale v teplejších oblastech Čech a Moravy je pěstován již po staletí.
Morušovník černý dorůstá do výše 10 m a má hustou, rozložitou a až 15 m širokou korunu. Jeho tmavozelené listy jsou až 20 cm dlouhé. Tmavě fialové až černé, 2,5 cm dlouhé hroznovité plodenství je podobné ostružinám. Dozrává v srpnu a září, chutná příjemně sladkokysele.
Plody jsou výtečné čerstvé i sušené, lze z nich připravovat šťávu, sirup, mošt i kompot. Moruše jsou teplomilné stromy, daří se jim v oblastech s mírnějším klimatem, kde mráz dlouhodobě neklesají pod –18 °C.
- Svědčí jim výhřevné, dostatečně propustné půdy, nesnášejí přemokření. Na živiny náročné nejsou.
- Stromky začínají plodit ve třetím až čtvrtém roce.
- objednat u Subtropického zahradnictví
Muchovník Amelanchier
Představte si keř, ze kterého sklidíte nejméně 8-12 kg šťavnatých, sladkých a zdravých plodů podobných velkoplodým borůvkám. Navíc je krásný a netrpí chorobami a škůdci. To není pohádka, ale muchovník. Pochází z kanadských prérií a byl vyšlechtěn do mnoha odrůd.
Muchovník patří k nejranějším medonosným rostlinám, které na zahradu přilákají motýly a pomohou včelám a čmelákům. Rozkvétá v dubnu a květy snesou jarní mrazíky až do mínus 5–7 °C.
Plody, dozrávající od poloviny června do poloviny července, obsahují kromě řady vitamínů a minerálů také anthokyany, látky, u nichž bylo doloženo preventivní působení proti celé řadě chorob včetně rakoviny. Sytě karmínová šťáva plodů je potěchou i pro oko, v kombinaci například s rakytníkem poskytne celou barevnou škálu pro míchané nápoje. Plody můžete zpracovat i jako marmeládu či kompot.
- Muchovník dorůstá do výšky kolem 2 m a můžete jej zapěstovat i jako stromek.
- Je naprosto odolný vůči zimě, snese bez úhony –40 °C . Bujně roste a plodí zralé ovoce i v chladných oblastech, kde jiné dřeviny neobstojí. Je tedy ideální i do horských poloh.
- Je odolný vůči suchu, má hluboký a rozvětvený kořenový systém.
- Plodí již 3. rok po výsadbě, každoročně a neúnavně po dobu 40–50 let.
- Je samosprašný. Můžete proto pěstovat pouze jednu rostlinu.
- Řez a zmlazování se provádí podobně, jako u rybízu. Prvním rokem na jaře se výhony mohou seříznout na 1/3 délky, aby se keř lépe rozvětvil. Pokud časem přestane omlazovat, vždy 1/3 výhonů ořežte u země.
- objednat u Subtropického zahradnictví
Kanadské brusinky Cranberry
Extrakt z velkoplodých brusinek se prodává již v každé lékárně – jsou velmi účiným, a přitom šetrným prostředkem k ochraně před infekcí močových cest, obsahují mnoho antioxidantů a celkově prospívají zdraví. Celé plody jsou ovšem levnější a mnohem chutnější, pokud si je sami vypěstujete na zahradě. Plodí je pohledný, plazivý půdopokryvný keřík.
Kdo někdy sbíral naše, ač výtečné lesní brusinky, ocení velikost kanadských brusinek, jejichž kulaté plody jsou až 2 cm velké. Můžete je zavařovat stejně jako lesní brusinky, a poté jimi ochutit třeba svíčkovou či zapékaný hermelín. Nejsladší jsou poté, co přejdou prvním mrazem.
- Velkoplodá brusinka pochází z chladnější části Severní Ameriky, kde roste na kyselých půdách. Základem pro úspěšné pěstování je proto kyselá, vlhká, rašelinná půda.
- Pro každou sazenici připravte jamku 30x30x30 cm a naplňte ji rašelinou.
- Na vápenitých půdách lze brusinky pěstovat ve větších jamách, izolovaných od okolí fólií a vyplněných kyselou rašelinou.
- Dopřejte rostlinám polostín a dostatek vláhy. Nesnáší sluneční úpal a sucho.
- Keřík je zcela mrazuvzdorný a každým rokem bohatě plodí.
- Obzvlášť velké úrody docílíte, pokud jej během vegetace přihnojíte kombinovaným hnojivem. Pozor, nesmí obsahovat vápno!
- objednat u Subtropického zahradnictví
Obří kanadské borůvky
Velkoplodé borůvky můžete úspěšně pěstovat i v nádobách na balkoně či na terase. Čím větší nádoba, tím větší úroda. Pro pětileté rostliny zvolte nádobu o objemu alespoň 45 l a naplňte ji rašelinou a pískem.
Borůvka kanadská, chocholičnatá, zahradní, hroznovitá, nebo také americká. To jsou různé názvy jediného a jedinečného druhu borůvek. Mají nezaměnitelnou chuť a aroma, děti je přímo milují. Zároveň prokazatelně patří mezi nejzdravější ovoce. Obsahují vitamíny, minerální látky a barviva, které mají mimořádné příznivý vliv na lidský organismus, zvyšují obranyschopnost, pomáhají při léčbě cukrovky i revmatismu, posilují zrak. Podle lidového léčitelství si každý, kdo sní v létě alespoň 1,5 kg čerstvých borůvek, skvěle vyčistí organismus.
Borůvky nemusíte pouze sbírat, skvělé je mít každoročně modrou úrodu přímo na zahradě. Keříky plodí velmi dobře, když splníte jejich specifické podmínky.
- Kanadské borůvky podobně jako brusinky potřebují velmi kyseloupůdu. pH se musí pohybovat okolo 4,5.
- Další podmínkou je stálý dostatek vody.
- Pokud nemáte na zahradě vyloženě kyselou půdu, nejlepší je připravit jámu 0,5x0, 5x0,5 m, která se vyloží fólií, na několik místech mírně propíchá a naplní čistou rašelinou. Můžete k ní přimíchat také kvalitní kompost, nebo rozleželý hnůj.
- První dva roky díky této přípravě není třeba hnojit, poté začněte přihnojovat hnojivy pro kyselomilné rostliny, nebo speciálními hnojivy na borůvky.
- Rostliny nevyžadují pravidelný řez, po čtyřech letech je vhodné pouze odstranit staré proschlé větve.
- Jsou velmi odolné vůči mrazu a dají se pěstovat i v oblastech do 800 m nad mořem.
- objednat u Subtropického zahradnictví
Beztrnné ostružiny
Dlouhé, beztrnné výhony ostružin Dirksen jsou každoročně obaleny šťavnatými černými plody. Dozrávají postupně již od začátku srpna.
- Keř je odolný a snese i méně úrodné půdy. Sazenicím však dopřejte rašelinový substrát a uzrálý kompost.
- Pokud rostlinu za sucha zavlažíte a občas přihnojíte, podpoříte růst a úrodu.
- Již druhým rokem ostružiník tvoří 2–4 plodící výhony dlouhé 3–4 metry. Je třeba je vést po konstrukci, aby květy a plody měly dostatek slunce a u země nezahnívaly. Můžete je vysazovat i k plotu.
- Po čtyřech letech se staré pruty mohou odstranit a keř omladí.
- Na zimu je vhodné k rostlinám přihrnout zeminu podobně jako k růžím.
- Beztrnný ostružiník netrpí škůdci a chorobami.
- objednat u Subtropického zahradnictví
Stáleplodící maliny
Nový druh dvakrát plodících malin poskytuje množství sladkých a voňavých plodů po celé léto. Nenáročná rostlina se obnovuje díky letorostům z kořenových odnoží. Plodí na jednoletých i dvouletých výhonech.
Pro dosažení maximální úrody je třeba dodržovat správný postup řezu:
- Dvouleté výhony plodí v červenci. Po odplození je odstraňte nízko u země.
- Jednoleté výhony plodí v srpnu až říjnu. Po odplození je zakraťte o 1/3.
V místech, kde je maliník obtížné uchránit před okusem zvěří, můžete před
zimou nad zemí seříznout všechny pruty. Přijdete tak sice o červencovou sklizeň, ale bohatá podzimní úroda ji vynahradí.
- objednat u Subtropického zahradnictví
Sibiřské kiwi kolomikta
Kiwi, osvěžující exotické ovoce plné vitamínů, velmi ochotně plodí i v našich klimatických podmínkách. Navíc jde o velmi pěknou popínavou rostlinu, která může ozdobit pergolu, loubí…a to velmi bohatě, neboť výhony této liány jsou až šest metrů dlouhé a některé části listů mají zajímavou, zprvu krémově žlutou a později sytě karmínovou barvu.
Plody kolomikty jsou menší, nežli běžně dovážené kiwi – kolem 2,5 cm, ale zato jich rostlina plodí mnoho a jsou výtečné chuti. Dozrávají v červenci a srpnu.
- Kiwi je dvoudomé, je proto třeba pěstovat samčí i samičí rostlinu.
- Je zcela mrazuvzdorné.
- Nejlepší plody dává na slunném a chráněném místě.