Zářivý začátek

V pondělí působí Měsíc v úplňku na rostliny nejmocnější silou. Den je jako stvořený pro výsadby a podzimní výsevy. Můžete vysít ranou karotku, kořenovou petržel, ředkvičky, salát i cibuli. Jarní sklizeň bude mít náskok. Také opadavé dřeviny, okrasné i ovocné – základ každé přívětivé zahrady, můžete zasadit. V půli listopadu je pro výsadby poslední vhodný termín, a za mimořádného pondělního úplňku (a podobně i v úterý, kdy bude jeho síla stále ještě působit), se budou stromky a keře dobře ujímat. Do vínku dostanou sílu a odolnost, stanou se vašimi věrnými přáteli. Měsíc prochází znamením Býka, živlem těchto dnů je proto země a její klidná, ženská energie posiluje kořeny rostlin.

Více se dozvíte v zahradnickém lunárním kalendáři na pondělí a úterý

Cit pro zahradu

Ve středu a ve čtvrtek prochází čerstvě ubývající Měsíc znamením Blíženců. Blíženci prohlubují pouto se zahradou, s věčnou živou půdou, rostlinami i zvířaty a uvolní vaši empatii vůči nim. Je proto ideální čas přirozenou rovnováhu na zahradě tvořit. Dnes snadno vycítíte, zdali je na ní vše v pořádku a zdali mají i zvířecí pomocníci vše, co potřebují. Ptáci potřebují čisté budky (v zimě v nich mohou nocovat) a samozřejmě prostřená krmítka. Vysadit můžete husté keře, ve kterých mohou hnízdit, nejlépe kvetoucí a plodící, jako je hloh, šípek, trnka, aronie aj. Ptáci, kteří neodlétají do teplých krajin, švitoří na zahradě po celou zimu. Zato ježci se už uklízejí k zimnímu spánku – a pokud najdete ježka, který se vejde do dlaně jedné ruky, potřebuje pomoc – před zimou se již vykrmit nestihne.

Další tipy na vás čekají v zahradnickém lunárním kalendáři na středu a čtvrtek

Oslava padajícího listí

V pátek a v sobotu prochází ubývající Měsíc znamením Raka. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a působí především listy rostlin. Všechno listí není nutné hrabat. Na porostech cibulovin je lepší ho nechat ležet jako přirozenou ochranu. Pod okrasnými stromy můžete (i v kombinaci s cibulovinami) pěstovat takové trvalky, které listí ochotně pohltí a jen jim prospěje.

Jakými dalšími způsoby můžete listí využít se dočtene v zahradnickém lunárním kalendáři na pátek a sobotu

Plodná neděle

V neděli prochází ubývající Měsíc znamením Lva. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. I zcela zelená rajčata vám v teple domova dozrají, pokud jsou dorostlá do patřičné velikosti. Dozrávání podpoří etylén, který stoupá ze zralého ovoce. Proto můžete do lísky s rajčaty položit jablka, nebo je umístit pod ní, a vše překrýt dekou. Ovocným dřevinám prospěje mulčování, často je nutná i ochrana proti okusu zvěří.

Více rad a inspirace na vás čeká v zahradnickém lunárním kalendáři na neděli