Arónie, krásná a léčivá: Je čas sklizně i výsadby černých jeřabin
8. 9. 2018

Arónie, krásná a léčivá: Je čas sklizně i výsadby černých jeřabin

Takzvané černé jeřabiny posiluji imunitu, snižují hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak, prospívají při cukrovce. Arónie čili temnoplodec je navíc velmi pohledná zahradní dřevina, odolná a nenáročná.

Plody temnoplodce jsou skutečný poklad. Cenný je nejen obsah vitamínů, ale také bioflavonooidů, rutinu pro pevné cévy, který se z plodů extrahuje i pro výrobu léčiv, a dále železa, jódu, fluoru, manganu a dalších mikroelementů, nezbytných pro pevné zdraví a vitalitu. Obsahují také přírodní sorbit, sladidlo vhodné i pro diabetiky.

Plody aronie jsou přírodním elixírem

Sklizeň

Při plné zralosti jsou plody chutné a voňavé, i když mírně natrpklé. Dozrávají koncem srpna a v září, ale na stromě vydrží mnohem déle, pokud je nesklidí ptáci. (Aby nám část plodů nechali, můžeme větve překrýt netkanou bílou textilií nebo starou záclonou). Aronie lze je konzumovat syrové, i lžíce plodů denně poslouží jako elixír zdraví. Lze je však také zpracovat do vynikajících a výrazně barevných šťáv, vín, likérů, kompotů, marmelád i sirupů, které lze s cukrem a kyselinou citrónovou připravit i za studena.

Na podzim se temnoplodec, aronie, nádherně vybarvuje

Pěstování

Temnoplodec čili arónie (Aronia melanocarpa) je keř až strom dorůstající dvou metrů. Zjara bíle kvete, na podzim se listy vybarví do syté červené a oranžové, ozdobná jsou i plodenství.

Arónie je nenáročná na půdu, vyhovuje jí slunné stanoviště. Kompaktní tvar si tento stromek či vyšší keř udržuje sám i bez řezu. Na koncích výhonů se navíc soustředí největší úroda, proto prořezávání ani není vhdné, kromě odstranění suchých či poškozených větví. Pěstovat ji můžeme jako solitér i součást vyšších, volně rostoucích živých plotů.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS