Čechřice vonná (Myrrhis odorata) je poměrně málo známá, aromatická, jedlá a zdravá a zároveň okrasná rostlina. Mohutné vějíře svěže zelených, jemně dělených listů, které se podobají kapradinám, raší časně zjara a vydrží krásné až do podzimu. Mají příjemnou, jemně anýzovou, jakoby lesní vůni se stopami myrhy a chutnají nasládle (přesto jsou bezpečné i pro diabetiky). Chutné jsou rovněž plody, podlouhlé, přes 2 cm dlouhé nažky, rostoucí v okolíku.

Svěží chuť zelených listů

Listy i plody podporují trávení a pročišťují organismus.

Čerstvé listy čechřice jsou výtečné do salátů, jogurtových zálivek i smetanových omáček. Dodají jedinečnou chuť dušené zelenině i kompotům z ovoce, především kyselého.

Podobně lze využít i čerstvá semena, která jsou těsně před dozráním měkká, mají intenzivní vůni, a sladkou, oříškovou chuť. Lahodný je i kořen, který se jí syrový v salátech, vaří či dusí, nebo luhuje ve víně, kterému dodá vůni.

Jogurtový koktejl s čechřicí

  1. Rozmixujeme půl litru jogurtového mléka, kefíru, nebo 250 ml joguru s mlékem a 5 mladých listů čechřice.
  2. Dochutíme třinovým či hnědým cukrem, medem, nebo mátovým sirupem.
  3. Podáváme vychlazené, ozdobené lístky čechřice nebo máty.

Pěstování

  • Čechřice přirozeně roste v horských oblastech celé Evropy, je proto otužilá a zcela mrazuvzdorná.
  • Na zahradě jí svědčí stinné či polostinné místo, krásně vyplní tmavší kouty.
  • Půda by měla být humózní a pokud v létě i ve stínu vysychá, svědčí čechřici zálivka.

Množit lze řízky i semeny, které je však třeba stratifikovat: smísit je s vlhkým pískem a umístit nejméně na 2 měsíce do mrazu. Jednodušší variantou je vysít je na určené místo již na podzim.

Čechřice kvete drobnými bílými kvítky. Pokud ji však pěstujeme především kvůli listům, jejich tvorbu podpoříme, pokud celá květěnství, okolíky s poupaty, zaštípneme ještě před květem.