Odborná terminologie klasifikuje černý úhor jako plochu udržovanou kultivací bez porostu nebo s minimálním porostem. Velkou výhodou neozeleněné plochy pod ovocnými stromy a keři představuje fakt, že intenzivně kypřená půda brání odpařování vláhy v horkém létě, podporuje prostup živin ke kořenovému systému a svým pečlivě udržovaným vzhledem nijak nehyzdí ani moderní zahrady.

Obrovský je také přínos v boji proti plevelům, neudržované plochy pod stromy často zarůstají nezvanými hosty, jako je ptačinec žabinec nebo velmi obtížně odstranitelný pýr plazivý. A to stačí, abychom neobsekávali kolem kmenů, pokud tyto plochy nemáme zkultivované a malér s plevelem je na spadnutí. Všichni si dokážeme představit, pokud nám trávník pod stromy začne zarůstat, kolik práce nám dá, abychom dostali plochu do původní podoby.

Motykou ano, rýčem ne

Pokud se rozhodneme, že černý úhor kolem stromů a keřů vytvoříme, měli bychom přemýšlet nad volbou vhodného nářadí. Nejlepší je běžná ruční motyka, kterou půdu pod stromy nakypříme. Jarní období je pro to jako stvořené, protože půda po zimě ještě nevyschla a je měkká, což snižuje námahu.

Zásadně půdu ale nekypříme rýčem, protože zvláště u mělce kořenících keřů dochází velmi často k nenávratnému poškození kořenů. To může vyústit až v úhyn poškozených kusů. K pravidelnému kypření používáme ruční tří až čtyřhřebovou okopávačku na dlouhé násadě. S ní bez bolesti zad a rukou velmi pohodlně nakypříme půdu. Na velkých zahradách a v sadech je ale ruční kypření nemyslitelné. Ideální je využít rotační nožovou okopávačku nebo kultivátor, který je adaptabilní na pohonnou jednotku křovinořezu.

Čím plochu osázet?

Prostor pod ovocnými stromy, osázený nejrůznějšími okrasnými letničkami, vypadá velmi elegantně. Při volbě správného druhu dokáže ochránit zahradu proti řadě škůdců.

Aksamitník, známý také jako afrikán, je velmi krásná jednoletá okrasná rostlina, která se pro osázení úhorů pod stromy používá po několik desetiletí. Má prokazatelné účinky ve smyslu likvidace půdních háďátek. Kořenový systém afrikánů vylučuje látky, které háďátka usmrcují. Lichořeřišnice zase svým charakteristickým zápachem odpuzuje slimáky a lze jej účinně používat jako přírodní antibiotikum. Velmi pěkně v mísách pod stromy vypadá i měsíček lékařský, který svými barvami oživí nejednu zahradu.