Mladé listy jsou chutné i syrové, do salátu a na obložené chleby. Kadeřávek je však oblíbený především v teplé kuchyni, jako zdravá, nízkokalorická a přitom lahodná příloha, součást polévek i zapečených směsí. Chutná i těm, kteří vůni kapusty dvakrát nemilují…

Nejotužilejší zelenina

Kadeřávek se vysévá se již v druhé půli jara. Přes léto utěšeně roste, na podzim zesílí a teprve v zimě na vás čekají kadeřavé listy, které skvěle zpestří jídelníček v chladném období roku. Listy můžete odřezávat postupně od poloviny zimy až do jara, lepší je začít od spodních. Nejchutnější jsou až po příchodu mrazů. Na jaře často vyraší ještě další várka lístků. Kadeřávek vydrží více než růžičková kapusta nebo zimní pór. I jemu však prospěje za bezmrazých dní zálivka, aby nežíznil, a také ochrana před prudkým střídáním teplot, které mu může ubrat na kvalitě. Stačí, když ho lezce přehodíte chvojím nebo netkanou textilií. Pokud míváte na zahradě tolik sněhu, že je obtížné hledat na záhoně zeleninu (byť zimní zelenině sněhová poduška svědčí) můžete kadeřávek pěstovat ve skleníku. Sazeničky lze předpěstovat venku, a na záhoně nebo v květináčích, a na podzim ho na uvolněné místo pod sklem přesadit.

Pokud nemáte kadeřávek na záhoně, zakoupit ho můžete na farmářských trzích a proniká i do dalších obchodů.

Kadeřávek tělu prospěje

Zkadeřené, sytě zelené nebo velmi atraktivním, tmavě fialové listy (podle odrůdy) obsahují štědrou dávku vitamínů, včetně celého komplexu „béček“, který působí tak blahodárně na psychiku i pleť. Rovněž minerální látky, antioxidanty, vlákninu a samozřejmě kyselinu listovou díky kadeřávku získáte. Obsahuje také isothiocyanáty – látky, které mohou přispět k prevenci rakoviny.

Kudrnaté listy v kuchyni

Nejvíce vitamínu C získáte z čerstvého kadeřávku, ať už v salátu, nebo smoothie. Ale není třeba se vzdávat ani tepelně upraveného, protože zasytí, přitom obsahuje minimum kalorií a mnoho prospěšných látek zůstane i tak zachováno. Listy můžete přidat do těstovin nebo rizota místo špenátu, můžete je využít do dušených i zapékaných zeleninových směsí, hodí se k masu i dýním.

Základní příprava

  • Odřízněte tuhé řapíky i silnější bílá žebra.
  • Omyté listy pár minut povařte v malém množství mírně osolené vody, nebo listy ponechejte 5-10 minut v páře. Kadeřávek se nerozvaří ani při delším vaření, ale čím kratší je tepelné zpracování, tím zůstane zdravější i chutnější.
  • Uvařené listy sceďte a nasekejte nadrobno.

Nakonec je promíchejte s trochou olivového oleje nebo lehce orestujte na kousku másla a dochuťte pepřem či bylinkami. Troška vinného octa zvýrazní chuť.

Čerstvý salát z kadeřávku

Mladé, najemno pokrájené listy jsou chutné i syrové, případně je můžete jen krátce blanšírovat, nebo promíchat se solí a citrónovou šťávou, pomačkat a nechat chvíli uležet. Salát pak můžete připravit pouze z nich, nebo je smíchat s čínským, syrovým hlávkovým nebo kysaným zelím, další blanšírovanou zeleninou, ledovým salátem, mrkví, cibulkou, přidat uvařené vajíčko. Osvědčená je kombinace s olejovou zálivkou s citrónem nebo vinným octem a hořčicí. Labužníci si pak připravují kadeřávek s teplou zálivkou z olivového oleje, třeného česneku, ančoviček, napůl uvařených žloutků a citrónové šťávy.