Čerstvá zelenina ze zahrádky po celý rok: Co zasít v červenci?
5. 7. 2017

Čerstvá zelenina ze zahrádky po celý rok: Co zasít v červenci?

Zelenina, která putuje ze záhonu rovnou na talíř, je cenný dar zahrady. Křehký salát, lahodné fazolky i šťavnaté ředkvičky můžete sklízet po celé léto. A je načase zasít úrodu na podzim a zimu.

V červenci můžete vysít mrkev, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, mangold i špenát a sklizně se spolehlivě dočkáte. Je také čas pro výsev zimní zeleniny: růžičkové kapusty, kadeřávku, póru. Vysévat můžete rovněž zelí pro podzimní a zimní sklizeň, čekanky pro sklizení kořenů a pozdější rychlení, nebo červené či zelené salátové čekanky s nahořklou chutí pro podzimní hodování. Pro sklizeň v příštím roce se vysévá černý kořen a ozimoá cibule.

Zeleninu můžete sklízet od jara až do podzimu

Sklízejte a dosévejte

Mnohé druhy zeleniny lze vysévat postupně po celé léto, nejlépe v týdenních či čtrnáctidenních intervalech, abyste měli po ruce stále čerstvou sklizeň. Patří mezi ně keříčkové i pnoucí fazole určené ke sběru zelených lusků, hrášek dřeňový i cukrový, kopr, koriandr a další jednoleté bylinky. Při výsevu v horkých letních dnech je třeba klíčící semena a mladé rostlinky zalévat mnohem bedlivěji nežli na jaře a především v době klíčení nesmí zaschnout. Prospěje jim i lehké zastínění.

Čerstvý hrášek je pochoutka pro malé i velké

Křehká zelenina v horkých dnech

Díky nově vyšlechtěným odrůdám můžete v průběhu léta pěstovat i typicky jarní druhy zeleniny. Například ředkvičky vyseté v červenci by s nejvyšší pravděpodobností nevytvořily šťavnaté bulvičky, ale dřevnatěly by, tvořily pukliny, předčasně vykvétaly. Ovšem pokud vyberete speciální letní odrůdy (například lahodná Tercia nebo velkobulvá  Kvarta), měli byste se i v červenci a srpnu dočkat kvalitní úrody. Ideální doba pro jejich výsev nastává koncem července. 

Zeleninová zahrádka může být úrodná i krásná

Podobně i pro úspěšné pěstování salátu v létě je třeba zvolit vhodné letní odrůdy, u kterých je silně potlačena tendence vybíhat do květu. Potřebují důkladnou zálivku a prospěje jim i částečné zastínění, například v polostínu pod stromy, vedle plůtku z pnoucích fazolí, hrášku, okurek. V úplném stínu však špatně tvoří hlávky. Mezi oblíbené a osvědčené letní odrůdy salátu patří Mars, Saturn a Jupiter. Vůči horku je odolný i ledový salát, který však ucelené hlávky tvoří dlouho. Alternativou jsou saláty listové, určené k řezu mladých listů, které nabízejí sklizeň brzy po vysetí.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS