Červenec plný zeleniny: Zalijte ji, pohnojte, zasejte čekanku, ředkvičky, fazole…
3. 7. 2016

Červenec plný zeleniny: Zalijte ji, pohnojte, zasejte čekanku, ředkvičky, fazole…

V červnu můžete zeleninu nejen sklízet, další zrající zalévat a hnojit, ale dokonce novou ještě i zasévat.

Na vrcholu léta si můžete připravit podzimní i časně jarní sklizeň. Vysévá se pekingské a čínské zelí, fenykl, špenát, endivie, čekanka, letní saláty odolné proti vybíhání do květu, kozlíček polníček, lebeda, letní odrůdy ředkviček a ředkví, keříčkové fazolky, hrášek. Vysít lze i mrkev, především odrůdy s kratším či kulatým kořenem. Klíčícím rostlinkám dopřejte pravidelnou zálivku!

Zelené hnojení, pěkné a užitečné

Na záhony, které již vydaly úrodu a kterým chcete dopřát odpočinek, můžete zasít zelené hnojení - například svazenku, pelušku, hořčici. Rostliny posečte a mělce zaryjte do půdy, nežli začnou zrát semena. Ovšem vykvést je nechejte, růžové květy svazenky jsou krásné a včely j epřímo milují.

Zeleninová zahrada může plodit od jara do podzimu

Hnojení pro bohatou úrodu

Pro plodovou (rajčata, papriky, dýně, melouny, cukety) a košťálovou zeleninu (brokolice, květák, kedlubny) je ideálním hnojivem zkvašený drůbeží trus. Kromě toho, že dodává rostlinám komplex výživných látek, prospívá půdě, pečuje o její zdraví a dlouhodobou úrodnost. Hnojení organickými hnojivy je ideální kombinovat s mulčováním, které uchovává půdu kyprou a chrání pracující půdní mikroorganismy.

  • i

    Rajčatům tyčkových odrůd neustále vylamujte zálistky, postranní výhony. Stejná péče prospěje i révě, pokud má vytvořit kvalitní, velké hrozny.

    Rajčata, okurky, lilky, papriky, mochyně, cukety, dýně, brokolice, květáky, kedlubny a kadeřávky přihnojujeme jednou týdně v době kvetení, násady i zrání plodů. Menší dávky prospějí i listové zelenině (té postačí i kopřivový výluh, bohatý na dusík).
  • Hnojení svědčí i zelenině, která již svou úrodu odevzdala – například rebarboře. Díky přilepšení zesílí, uloží si zásoby do kořenů a příští rok poroste o to bujněji.
  • Fazolky žádné přihnojování nepotřebují, protože díky symbiotickým bakteriím na hlízkách dovedou zachytit a využít vzdušný dusík.

Zelenina je žíznivá

Letní zálivka

Listová i plodová zelenina bude růst a plodit, nikoli jen přežívat, pokud jí poskytnete dostatek vláhy. Zvláště nalévající se rajčata, melouny a cukety jí vyžadují mnoho. Je lepší zalévat obden větším množstvím vody, nežli denně malou sprškou – voda by se mělo dostat až ke kořenům. Jedna mohutná rostlina rajčete či papriky vypije v horkém suchém počasí klidně plnou konev. Ideální je voda dešťová, odstátá. Vláhu šetří zálivka ranní či večerní, kdy nám vodu neubírá okamžitý odpar, a také mulčování, které půdu chrání před vysycháním.

  • Rajčata zalévejte pouze ke kořenům. Každá vlhkost na listech zvyšuje riziko napadení plísní bramborovou.
  • Okurkám kropení na list naopak prospívá, neboť je prevencí proti svilušce i padlí, kterými rostliny často trpí. Ovšem je vhodné kropit ráno, aby listy do večera oschly – přemíra vlhka podporuje rozvoj plísně okurkové. Prevencí proti plísni je pěstování na síti. Okurky jakožto popínavé rostliny se sítě ochotně chytají svými úponky.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS