Péče o rajčata

U tyčkovitých rajčat je třeba stále důsledně vylamovat zálistky, které rostliny pouze vysilují, i když již první rajčata dozrávají. (U keříčkovitých na postranních výhonech naopak narůstá úroda, proto se nezaštipují). Rajčata potřebují stálou závlahu, ale pozor, zalévejte je bez kropičky a pouze ke kořenům! Každá vlhkost na listech zvyšuje riziko napadení plísní bramborovou, která celou úrodu dovede zničit. Jako prevence proti ní poslouží i přípravky na bázi řepkového oleje a lecitinu, které jsou zdravotně zcela nezávadné. Naše babičky používaly rovněž postřik z mléka. Zvláště za deštivého počasí se prevence vyplatí. Dále rajčatům prospívá nastýlání půdy nad kořeny.

Kropení proti sviluškám

Okurkám kropení na list naopak prospívá, neboť je prevencí proti svilušce i padlí, kterými často trpí. Ovšem je vhodné je provádět ráno, aby do večera stihly oschnout – přemíra vlhka zase podporuje rozvoj plísně okurkové.

Jahodníky po sklizni

Jahodníky, které chceme ponechat na záhoně ještě příštím rokem, potřebují po odplození péči. Odstřihněte přebytečné výhony (vyjma remontantních odrůd, které na nich budou ještě plodit), jahodník dobře zalijte a mírně přihnojte. Pokud jsou listy napadené skvrnitostí, je vhodné je odstranit a ponechat pouze srdíčka sazenic.

Letní řez ovocných stromů

Po sklizni třešní a višní je vhodná doba k prořezání korun těchto stromů. Také můžete prořezat příliš bujně rostoucí jabloně i hrušně, pokud již ukončily růst krátkých letorostů. Takzvané vlky je také nejlepší odstraňovat již nyní, dokud jsou měkké a poddajné.

Namnožte si jehličnany

V červenci lze snadno vegetativně rozmnožovat jalovce, thuje, cypřiše i tisy. Přibližně 10 cm dlouhé řízky odtrhněte i s patkou – místem, kterým přirůstají k větévce. Zapíchněte je do vzdušného substrátu, který udržujte stále vlhký. úspěchu napomůže mírné zkrácení řízků a na patičce malá zářez, který odkryje zelená pletiva uvnitř.

Letní péče o květiny

Všechny okrasné rostliny v červenci uvítají zavlažování a přihnojování, v množství a složení hnojiva podle konkrétních potřeb – kvetoucím rostlinám často chybí fosfor a draslík (Pokud nejsou kyselomilné, vhodný může být i přídavek dřevěného popela). Vysoké kvetoucí trvalky včas vyvazujte k oporám – nejlepší je mít klubíčko provázku a nůžky stále po ruce. Okrasné květiny na zahradě porostou i bez přihnojování, to ale učiní divy. Květiny v nádobách jej pak potřebují ještě více, neboť mají omezený přísun živin.

Okrasné květiny může ničit brouk nosatec či chřestovníček liliový. Nebezpečné jsou pro ně i mšice a další savý hmyz – samotný je většinou tolik neoslabí, ale přenáší virová onemocnění. Proti nosatcům pomáhají i biologické prostředky – přirození nepřátelé, proti mšicím přípravky na bázi řepkového oleje a lecitinu, které jim zalepí dýchací otvory.