21. 3. 2010

Cherry rajčata můžete pěstovat v truhlíku i závěsném košíku

Balkónová rajčata tvoří pohledné, kompaktní, sytě zelené keříky. Když kvetou, kolemjdoucí je často považují z okrasné rostliny. Jenže na rozdíl od nich z květů dozrají lahodné a zdravé plody – červené, žluté, oranžové... Můžete se natáhnout pro čerstvé rajčátko z okna a hned je na talíři!

Rajčata patří k nejoblíbenější pěstované plodové zelenině. Vyzrálá na slunci, voňavá a šťavnatá… taková nekoupíte ani na trhu. Pěstování doma má samozřejmě další výhody, jako je kontrola nad hnojením a ochranou rostlin, a také výběr ze široké nabídky odrůd různých velikostí, barev, tvarů i chutí. Díky ní můžete pěstovat i několik variant keříčkových minirajčat, vhodných do nádob a truhlíků.

cherry rajčata

Vysejte semínka

Pokud nemáte předpěstovanou sadbu, stále ještě můžete zasít semínka. Sazenice při dostatku světla a tepla stihnou do doby, kdy se umisťují ven, bez problémů vyrůst. Navíc rostliny na chráněných místech, na balkónech a u zdí, mohou plodit až do podzimu.

Výběr odrůd

Pro pěstování v nádobách jsou nejvhodnější keříkové odrůdy s drobnými plody. Najdete v nich rajčátka červená, žlutá i oranžová. Lze takto pěstovat i rajčata tyčková, ale ta potřebují ještě vyšší nádoby a oporu. Zda je rajče keříkové či tyčkové, musí být vždy na sáčku se semeny uvedeno.

Vhodné nádoby

Rajčata, pokud mají dobře plodit, jsou poměrně náročná na výživu a vláhu. Prostorné a dostatečně hluboké nádoby proto pěstování usnadní. Osvědčené jsou samozavlažovací truhlíky, do kterých můžete vysadit několik sazenic vedle sebe. V horkých letních měsících vám velmi usnadní zálivku a rajčata nebudou strádat suchem, ani pokud na několik dní odjedete. Drobnoplodé keříkové odrůdy, které splývají, vypadají půvabně i v závěsných koších.

V truhlících, košících i jiných nádobách, které vždy musí být opatřeny drenážním otvorem, můžete rajčata kombinovat i s rozmanitými kvetoucími letničkami či další zeleninou (minipapričkami, bylinkami).

cherry rajčata

 

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmpluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

je mozne pestovat rajcata i v pokoji?

RE: rajcata

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 22. 4. 2010, 09:20

Dobrý den, možné to je, i když spíš jako zajímavost než pro velký užitek... květy zde budete muset ručně opylit jemným štětečkem, protože se k nim nedostaten hmyz - pokud tedy nebude rostlina v době květu stát u otevřeného okna, což by jí svědčilo nejvíce. Určitě bude potřebovat co nejvíce světla, tedy stanoviště přímo u okna (ne orientovaného na sever), dostatek tepla, zálivky a přihnojování. Keříčkovitá cherry rajčata, vhodná pro balkón, se spokojí s větším květináčem (raději hlubším, než širokým) či truhlíkem.

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS