Chmel pivodárný, léčivý i okrasný
22. 5. 2010

Chmel pivodárný, léčivý i okrasný

České pivo si stále udržuje přední místo ve světě díky staletími vyzkoušeným recepturám, ale i proslaveným surovinám, zejména sladu a chmelu. Chmelové šištice vynikají nejen jedinečnou chutí a vůní, ale jsou i léčivé. Na zahradě můžete chmel pěstovat jako pěknou popínavou rostlinu.  

U nás se chmel začal záměrně pěstovat asi v průběhu 9. století a brzy získal svou kvalitou uznávanou pověst. Stejně výbornou pověst ve světě získal náš velmi ceněný sladovnický ječmen.

Světově proslul zvláště žatecký chmel, který dodával pěnivému moku tu správnou nahořklou chuť i říz v pivovarech mnohých zemí světa. Nebylo tomu však vždy. Pivo bylo oblíbeným nápojem snad odpradávna, ale bez chmelu. Staří Keltové žijící na území dnešního Česka vařili „pivo“ z prosa a nahořklou chuť mu dodávali odvarem z dubové kůry. Teprve až v 8. století se stal chmel nezbytnou součástí přípravy pěnivé „chmeloviny“.

Pivo

Divoký a kulturní chmel

Chmel otáčivý pochází z podhůří Kavkazu a jižní Sibiře. Jako planá rostlina dlouhých, lianovitých, drsných výhonů ovíjí křoviny i stromy kolem břehů potoků i řek. Pro účely pivovarnictví, farmaceutické a kosmetické využití je však původní druh nevhodný. Šlechtěním a kulturním pěstěním se zvýšil podíl důležitých, žádaných  látek v samičích šišticích (hlávkách).

Chmelíček a chmelová moučka

Kdysi se v oblastech pěstování chmel jídal jako zelenina, tzv. chmelový chřest – „chmelíček“. Sbírány byly mladé, jarní výhonky „pazoušky“,  odlamované od lodyhy. Vařené, nakládané či připravené jako saláty byly vítanou a zdravou změnou jídelníčku.

V samičích šišticích se tvoří ve zvláštních žlázkách žlutavý prášek lupulin – „chmelová moučka“ s vysokým obsahem velmi důležitých látek, zejména silic, pryskyřičných sloučenin, tříslovin, hořčin a mnoha jiných. Pro své důležité vlastnosti jsou vyhledávány a využívány jednak v pivovarnictví, ale i ve farmaceutickém a kosmetickém odvětví.

Chmel léčivý a uklidňující

i

 Chmel je rostlinou dvoudomou, tj. samčí a samičí. Po opylení však chmelové šištice ztrácejí účinné látky. Ceněny jsou proto jen „panenské“, neopylené hlávky. Samčí rostliny musí být proto z porostu včas odstraněny.

Odvary z hlávek obsahují účinné látky, z nichž se vyrábějí sedativa, léky proti nespavosti a sexuální předrážděnosti. Hořčiny a silice zase mají povzbuzující účinky na trávení a chuť k jídlu a v kosmetice jsou součástí pleťových krémů a šamponů.

  • Ze lžíce sušených chmelových šištic na šálek vody si můžete připravit uklidňující nálev, který pomáhá při nespavosti. Je vhodný i do směsí s ostatními uklidňujícími bylinkami, jako je třezalka, meduňka, levandule či kozlík.
  • Uklidňující chmelové koupele pak potlačují dermatózy a kožní defekty.

Chmel jako okrasná popínavá rostlina

Pěstování chmele jako užitkové rostliny je investičně velmi nákladné. Stavby chmelnic, půdní a klimatické podmínky, vysoce náročné pěstování, česání, sušení a bohužel v posledních letech i ztráta některých světových trhů, způsobily ústup ze slávy českého chmele. Doufejme, že jen dočasně.

Na zahradě si však několik samičích rostlin můžete bez problémů pěstovat pro potěšení i sklizeň šištic na uklidňující nálev či koupel. Chmel je velice pěkná, popínavá, nenáročná rostlina, která se může pnout po konstrukcích, pergolách, plotech. POdzemní část je vytrvalá a rostlina každoročně znovu obráží.

Pro Receptář Bohumír Muchka.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

da se vipěstovat i z

(Lenka), 10. 9. 2015, 15:05

Dobrý den da se chmel vipestova i s těch šištic?nebo si musim koupit seminka?

Chmel u pergoly

(VWPsQNuz0erxRYSSonFy.YsVVt%jFm4Umbm~g), 12. 9. 2012, 18:22

Dobrý den, poradí mi někdo, kdy chmel zasadit? Jak? Chci ho jako popínavku kolem pergoly. Díky.

RE: Chmel u pergoly

(Lída), 13. 9. 2012, 12:35

Klidně, teď, i později by to šlo když opadají listy a stonky se seříznou, nebo na jaře... chmel je náramně odolný a houževnatý, vydrží skoro všechno :-)

RE: Chmel u pergoly

(VWPsQNuz0erxRYSSonFy.YsVVt%jFm4Umbm~g), 13. 9. 2012, 19:15

Díky, jdu na to!

dotaz

(Michal), 16. 5. 2012, 14:41

Dobrý den,
mám netradiční dotaz.
Dal by se chmel pěstovat jako pokojová květina?
Děkuji za odpověď.
Michal

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS