Čím nastýlat jahody: sláma, tráva, mulčovací kůra a textilie
3. 6. 2011

Čím nastýlat jahody: sláma, tráva, mulčovací kůra a textilie

Mulčování prospívá rostlinám, šetří vodu i práci. O jahodách to platí dvojnásob. Místo neustálého okopávání, které jim příliš neprospívá, je lepší půdu pod jahodníky pokrýt. Jaké výhody mají jednotlivé materiály?

Mulč v záhonech jahod sníží zaplevelení, prohřívá půdu, omezí vypařování a ztráty vody z půdy a zajistí, že se jahody při zalévání či při dešti nezašpiní od země. Snižuje také napadení rostlina  plodů plísní šedou i vskyt květopase jahodníkového.

Mulčovací kůra

Může být nastlaná mezi jednotlivými jahodníky i mezi řádky. Levnější variantou je na cestičky mezi řádky použít hobliny. Mulčovací kůra sice obecně není doporučována k nastýlání užitkových rostlin, protože při rozkladu může odebírat některé živiny. Ale vzhledem ke kyselému působení jahodám prospívá, a přihnojovat v sezóně potřebují tak jako tak.

Sláma

Další možností je nastýlání slámy. Nebrání sice dokonale růstu plevelů, ale především mezi keříky je velmi oblíbená. Jahody na ní leží jako v peřince, jsou čisté, suché a neotlačené. Po sklizni je vhodné trávu odhrábnout, aby bylo možné nechat zakořenit odnože a záhon vyplít.

mulčování slámou

Posečená tráva

Podobně jako slámu lze použít i drobnou trávu z trávníku. Pozor však na to, že čerstvá může lákat slimáky, kteří se pod ni rádi ukrývají. Pokud se na zahradě vyskytují, je vhodné  nechat trávu nejprve zaschnout a poté ji položit pod jahodníky v nepříliš silné vrstvě.

Černá netkaná textilie

Tato pomůcka zahrádkářů je pro mulčování jahod velmi komfortní. Černou netkanou mulčovací textilii je nejlepší použít již při zakládání záhonu, kdy se sazenice vysazují do koleček, nebo křížů prostřižených v textilii. Její pokládání na již existující záhon je o dost složitější, i když možné. Mulčovací textilii lze dále zkombinovat například i se slámou, kterou se podloží jednotlivé sazenice.

jahody na černé folii

Hnojení jahod

Ve vodě rozpustná hnojiva určená pro kořenovou výživu mají při nastýlce poněkud menší účinnost. Část živin ulpívá na mulčovacím materiálu a aktivuje mikroorganismy, které se snaží tuto hmotu rozložit (zejména dusík je vítán) a hnojiva se nedostávají ke kořenům ihned, ale až za dlouhou dobu. Před nastýláním je proto vhodné k sazenicím přidat hnojiva, jako je například granulovaný hnůj či slepičince.  

Zakořeňování odnoží

Pokud jste zvyklí šlahouny zakořeňovat volně na záhoně a nové sazenice poté nechat na místě, pokud je vhodné porost zahustit, nebo odebírat, je při mulčování třeba zvolit trochu jiný postup. U nastýlání kůrou si šlahouny obvykle cestu najdou, snadno jim pomůžete odhrnutím kůry na místě a zatížením šlahounu k zemi. Stejně lze postupovat i v případě slámy, nebo mulčovací textilie, kdy je třeba vyříznout otvor, ale v těchto případech je šikovnější nechat šlahouny zakořeňovat v květináčích či širších kelímkách naplněných substrátem.

Autor Ivan Sezima.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

jahody

(58EwZ-56JTxBV.p_7hxy.Z), 12. 6. 2017, 11:14

chci uvázat šlahouny na opory budou pak plodit stare zustanou v zemi

folie

(Lenča), 4. 6. 2011, 08:28

Mulčovací folii jsem zkoušela několikrát a spokojená nejsem. Sice údržba je lehká, žádný plevel , zakořeněné moře odnoží ALE! hlína je udusaná, jahody jsou vysušené, špatně kořenící.

RE: folie

(Františka), 6. 6. 2011, 08:53

Zkoušela jsem mulčovací, fólii, nebo textilii? To je velký rozdíl, textilie propouští vzduch i vodu, je to něco úplně jiného, než dusivá plastová fólie. Já jsem s ní - tedy s textilií - velmi spokojená, a hlína pod ní není udusanější, než by byla bez ní, spíš zůstává kypřejší (samozřejmě ji i přes textilii zalévám).

RE: folie

(4gnjEKca98), 13. 10. 2014, 13:32

Musím jen souhlasit s textilii je výsledek pěstování úplně jiný. Já osobně ji používám i na jahody a jsem spokojená.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS