Mulč v záhonech jahod sníží zaplevelení, prohřívá půdu, omezí vypařování a ztráty vody z půdy a zajistí, že se jahody při zalévání či při dešti nezašpiní od země. Snižuje také napadení rostlina plodů plísní šedou i vskyt květopase jahodníkového.

Mulčovací kůra

Může být nastlaná mezi jednotlivými jahodníky i mezi řádky. Levnější variantou je na cestičky mezi řádky použít hobliny. Mulčovací kůra sice obecně není doporučována k nastýlání užitkových rostlin, protože při rozkladu může odebírat některé živiny. Ale vzhledem ke kyselému působení jahodám prospívá, a přihnojovat v sezóně potřebují tak jako tak.

Sláma

Další možností je nastýlání slámy. Nebrání sice dokonale růstu plevelů, ale především mezi keříky je velmi oblíbená. Jahody na ní leží jako v peřince, jsou čisté, suché a neotlačené. Po sklizni je vhodné trávu odhrábnout, aby bylo možné nechat zakořenit odnože a záhon vyplít.

Posečená tráva

Podobně jako slámu lze použít i drobnou trávu z trávníku. Pozor však na to, že čerstvá může lákat slimáky, kteří se pod ni rádi ukrývají. Pokud se na zahradě vyskytují, je vhodné nechat trávu nejprve zaschnout a poté ji položit pod jahodníky v nepříliš silné vrstvě.

Černá netkaná textilie

Tato pomůcka zahrádkářů je pro mulčování jahod velmi komfortní. Černou netkanou mulčovací textilii je nejlepší použít již při zakládání záhonu, kdy se sazenice vysazují do koleček, nebo křížů prostřižených v textilii. Její pokládání na již existující záhon je o dost složitější, i když možné. Mulčovací textilii lze dále zkombinovat například i se slámou, kterou se podloží jednotlivé sazenice.

Hnojení jahod

Ve vodě rozpustná hnojiva určená pro kořenovou výživu mají při nastýlce poněkud menší účinnost. Část živin ulpívá na mulčovacím materiálu a aktivuje mikroorganismy, které se snaží tuto hmotu rozložit (zejména dusík je vítán) a hnojiva se nedostávají ke kořenům ihned, ale až za dlouhou dobu. Před nastýláním je proto vhodné k sazenicím přidat hnojiva, jako je například granulovaný hnůj či slepičince.

Zakořeňování odnoží

Pokud jste zvyklí šlahouny zakořeňovat volně na záhoně a nové sazenice poté nechat na místě, pokud je vhodné porost zahustit, nebo odebírat, je při mulčování třeba zvolit trochu jiný postup. U nastýlání kůrou si šlahouny obvykle cestu najdou, snadno jim pomůžete odhrnutím kůry na místě a zatížením šlahounu k zemi. Stejně lze postupovat i v případě slámy, nebo mulčovací textilie, kdy je třeba vyříznout otvor, ale v těchto případech je šikovnější nechat šlahouny zakořeňovat v květináčích či širších kelímkách naplněných substrátem.