Co zasít v květnu? Pusťte se do pěstování vlastní zeleniny
1. 5. 2017

Co zasít v květnu? Pusťte se do pěstování vlastní zeleniny

V průběhu května jaro rozpouští poslední mrazivé záchvěvy, můžete sít teplomilnou zeleninu i půvabné dvouletky. A pro pozdní sklizeň znovu rozmanité druhy salátu…

Počátkem května vyséváme přímo na záhony polní salátové okurky a nakládačky. Také čekanku pro pozdější sklizeň kořenů a rychlení puků se vyplatí zasít již nyní.

V květnu saláty rychle rostou

Pro pozdní sklizeň sejeme saláty (stojí za to vyzkoušet i barevné odrůdy kadeřavých listových salátů, ledový, římský či chřestový salát), asijskou listovou zeleninu (listové hořčice, jedlou chryzantému aj), mrkev, červenou řepu, brokolici, květák, kedlubny.

Kombinace salátů a kedluben dobře využije prostor

Pro zimní pěstování vysejeme nejpozději počátkem měsíce také růžičkovou a hlávkovou kapustu, pór, kadeřávek i zelí. Můžeme je sít rovou na záhon, ale praktičtější je předpěstovat si sazeničky v sadbovačích nebo květináčkách, a záhon můžeme mezitím využít na rychle rostoucí saláty.

 Cukety a dýně v květnu ochotně klíčí a rostou

Až mrazíky pominou…

V polovině května, po „zmrzlících“, sejeme cukety, dýně, fazole pnoucí i keříčkové, kukuřice. Z pukancové odrůdy kukuřice si můžeme na pánvi a kvalitním oleji připravit domácí popcorn, odrůdy s barevnými klasy zase slouží jako dekorace. Také bazalku a další aromatické bylinky, jednoleté i vytrvalé, můžeme sít přímo ven, na záhony nebo do nádob.

 Kombinace pomněnek a tulipánů je okouzlující

Dvouletky se za trpělivost odmění

Květen je ideální také pro výsev dvouletek. Zasít se musí nyní, krásou se odmění až v příštím roce. Mezi ty nejkrásnější patří náprstník, hvozdík bradatý, léčivý proskurník topolovka či topolovka slézová, chejr vonný. Macešky a pomněnky se za letošní výsev a rok čekání odmění velmi časnými květy příštího jara – jsou krásným doplňkem jarních cibulovin (jednou z nejpůsobivějších kombinací jsou modré koberce pomněnek a nad nimi plující růžové květy tulipánů).

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co zasít v květnu?

(VWPsQNuHWorvQNs6JyvjFo), 9. 5. 2017, 17:24

Okurky ani rajčata začátkem května nesadit,snad koncem. Dvakrát jsem zasadil vzrostlé rostlinky a má z nich .......
Letos je to na nic.

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS