Počátkem května vyséváme přímo na záhony polní salátové okurky a nakládačky. Také čekanku pro pozdější sklizeň kořenů a rychlení puků se vyplatí zasít již nyní.

Pro pozdní sklizeň sejeme saláty (stojí za to vyzkoušet i barevné odrůdy kadeřavých listových salátů, ledový, římský či chřestový salát), asijskou listovou zeleninu (listové hořčice, jedlou chryzantému aj), mrkev, červenou řepu, brokolici, květák, kedlubny.

Pro zimní pěstování vysejeme nejpozději počátkem měsíce také růžičkovou a hlávkovou kapustu, pór, kadeřávek i zelí. Můžeme je sít rovou na záhon, ale praktičtější je předpěstovat si sazeničky v sadbovačích nebo květináčkách, a záhon můžeme mezitím využít na rychle rostoucí saláty.

Až mrazíky pominou…

V polovině května, po „zmrzlících“, sejeme cukety, dýně, fazole pnoucí i keříčkové, kukuřice. Z pukancové odrůdy kukuřice si můžeme na pánvi a kvalitním oleji připravit domácí popcorn, odrůdy s barevnými klasy zase slouží jako dekorace. Také bazalku a další aromatické bylinky, jednoleté i vytrvalé, můžeme sít přímo ven, na záhony nebo do nádob.

Dvouletky se za trpělivost odmění

Květen je ideální také pro výsev dvouletek. Zasít se musí nyní, krásou se odmění až v příštím roce. Mezi ty nejkrásnější patří náprstník, hvozdík bradatý, léčivý proskurník topolovka či topolovka slézová, chejr vonný. Macešky a pomněnky se za letošní výsev a rok čekání odmění velmi časnými květy příštího jara – jsou krásným doplňkem jarních cibulovin (jednou z nejpůsobivějších kombinací jsou modré koberce pomněnek a nad nimi plující růžové květy tulipánů).